Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Léto - čas jahodLéto - čas jahod Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 24.06. 2019
Dnes má svátek Jan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Víte, kolikátého je Den otců v roce 2018?

4. 06. 2018 | Svátky
Už jsme si zvykli děkovat svým maminkám za jejich péči, lásku a obětavost. Když už ne jindy, pak na Den matek na ně zcela jistě nezapomeneme s kytičkou nebo malým dárkem. Většina dětí má ale i tatínky a samozřejmě i oni se různou měrou podílejí na jejich výchově a péči a zahrnují je svou láskou a pozorností. V jejich případě je ale situace stále ještě jiná: pokud jde o poděkování vyjádřené na Den otců, velice často na tatínky zapomínáme. Vybavíte si vůbec, kdy tento svátek v roce 2018 slavíme?

V českém kalendáři dosud Den otců jako oficiální svátek nemá své místo. Přesto je už mnohými vnímán jako protiklad Dne matek – oslava otcovství a role otců ve společnosti připadá u nás stejně jako v mnoha dalších zemích na třetí červnovou neděli

Den otců 2018O původu Dne otců existuje několik různých verzí. Jedna z nich praví, že oslavu tohoto svátku zavedla Američanka Sonora Smart Doddová. Ta chtěla veřejně poděkovat a vzdát hold svému otci Williamovi Smartovi, který jako vdovec pečoval nejen o ni, ale ještě o další její sourozence. Oslava se konala v den jeho narozenin: 19. června. V Americe se tedy první oslava otců uskutečnila v městečku Spokane ve státě Washington a váže se k datu 19. 6. 1910. Podle jiné teorie můžeme hledat počátky Dne otců již v roce 1908, kdy v Západní Virginii zorganizovala Grace Claytonová 5. června Den otců na počest 210 otců, kteří zahynuli při neštěstí v dole. Každopádně obliba těchto oslav rychle rostla, a tak není divu, že v roce 1966 prezident Lyndon Johnson vyhlásil oficiální Den otců třetí červnovou neděli a v roce 1972 ho prezident Nixon uznal jako oficiální svátek.

Jak již bylo řečeno, většina zemí světa a hlavně Evropy slaví Den otců třetí červnovou neděli. Různé země tento svátek slaví v průběhu celého roku, například v latinskoamerických zemích, Itálii, Španělsku nebo Portugalsku připadá na den sv. Josefa, tedy na 19. března. Váže se ale i k jiným datům: v Rakousku nebo Belgii slaví druhou červnovou neděli, u našich sousedů v Polsku 23. června, v Austrálii a Novém Zélandu první neděli v září a třeba v Norsku nebo Švédsku se tatínkové oficiálně dočkají poděkování až v listopadu. Nejlépe jsou na tom tatínkové v Německu, ti mohou oslavovat hned dvakrát: poprvé na tzv. Vatertag, který je oficiálním státním svátkem a slaví se 40 dní po Velikonocích, podruhé v den zvaný Männertag. V mnoha zemích světa se kromě Dne otců slaví také Mezinárodní den mužů, který připadá na 19. listopad.
    
V České republice se Den otců zatím příliš neuchytil, není žádným významným dnem ani svátkem, i když se dostává do povědomí stále většího počtu lidí. V kalendáři ho dodnes nenajdeme, přestože už od roku 2008 se objevují návrhy, aby byl do kalendáře zapsán (stejně jako je tomu jinde ve světě). Zajímavé je, že Den otců jako poděkování tatínkům mají u nás v oblibě více dcery než synové. Nejpopulárnější je údajně ve věkové skupině 30 – 49 let. Liga otevřených mužů od roku 2007 podporuje Den otců akcí zvanou Tátafest, která se koná v mnoha našich městech.

Každý tatínek je jiný, ale všem bezpochyby udělá radost, když si na ně vzpomeneme a oceníme jejich roli v našem životě. Den otců je báječnou příležitostí. Dejme jim vědět, že nám na nich záleží. Nezapomeňte si tedy letos poznačit do kalendáře datum 17. června 2018!

Uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles