Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 17.01. 2019
Dnes má svátek Drahoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Výživové údaje na obalech již povinně

19. 01. 2017 | Novinky
Spotřebitel by měl být zase o chlup informovanější. V prosinci 2016 se totiž probudila poslední část evropského nařízení č. 1169/2011, která ukládá výrobcům povinně uvádět informace o výživových hodnotách na obalech potravin. Stejné nařízení přinášelo změny v označování potravinových obalů postupně už od roku 2014. Pravdou je, že změna není příliš výrazná, protože velcí výrobci se na ni připravili s předstihem a informace o výživových hodnotách uváděli ještě dříve, než povinnost začala platit.

Pro lepší orientaci přinášíme odpovědi na několik častých otázek k tomuto tématu.

Co se na obalech změní?


V zásadě přibude tabulka uvádějící, kolik potravina obsahuje energie, tuků, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli.

V některých případech možná bude doplněna i hodnotami obsažených vitaminů, minerálů, či vlákniny.

K čemu to má sloužit?


Hlavním cílem je umožnit zákazníkům, aby mohli při výběru jídla zohlednit i různý obsah živin. Proto se na všech potravinách povinně uvádí množství živin ve 100 g nebo ve 100 ml. Navíc mohou výrobci informovat i o výživové hodnotě jedné porce.

Můžeme také doplnit, že tuto možnost mají mít i zákazníci nakupující online. I pro e-shopy platí povinnost uvádět veškeré informace o prodávaných potravinách, včetně výživových hodnot.

Co když tabulku na obalu nenajdu?


Taková situace může mít tři příčiny. V první řadě můžete mít "štěstí" na výrobek, který byl zabalen ještě v době před povinným uváděním informací. Takové zboží se nemusí nyní stahovat z obchodů, ale může být v prodeji až do vyčerpání zásob.

Druhou příčinou může být to, že zrovna držíte v ruce potravinu, která výživové údaje mít nemusí. Pár takových výjimek legislativa obsahuje: jde například o sůl, kávu, čaje, neochucenou vodu, jednodruhové nezpracované potraviny (např. výsekové maso) a speciální výjimku dostaly i potraviny vyráběné některými malými firmami.

Třetí možností je, že výživové údaje nejsou uvedeny v podobě tabulky, ale někde na obalu v řádku. Tato situace je výjimečná a týká se malých obalů, na které by se samostatná tabulka nevešla.

A co když si koupím nebalenou potravinu?


Na prodej nebaleného zboží se tato povinnost nevztahuje. Týká se skutečně jen potravin, které se prodávají v obalech. Jedinou možností v tomto případě zůstává vstřícný přístup obchodníka, který by údaje o výživové hodnotě na požádání sdělil dobrovolně.

Zdroj: dTest

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !