Vnitřní i zevní užití konopného oleje
Podáváním oleje lisovaného z konopných semen v potravě se výrazně zlepší klinické symptomy ekzémů. Příznivé působení je důsledkem vysokého obsahu esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6, které jsou v konopném oleji zastoupeny v ideálním poměru pro lidské zdraví.Historické kořeny v Číně
Konopný olej se používal jako potravina i lék tisíce let před naším letopočtem ve starověké Číně. V lidovém léčitelství se tradičně předepisoval na léčbu spálenin, ekzémů a dalších postižení kůže, a to zevně i vnitřně. Dlouhodobé užívání lidmi i zvířaty posiluje vlasy, nehty, chlupy a další tkáně tohoto typu a má pozitivní účinek na metabolismus a imunitní systém.Konopný olej patří mezi nejcennější rostlinné oleje
Konopný olej je jedním z nejcennějších olejů rostlinného původu, jelikož obsahuje až 80 % nenasycených mastných kyselin. Ty lidský organismus potřebuje k běžnému správnému fungování. Jedná se především o esenciální mastné omega-3 a omega-6 kyseliny – jsou to kyselina linolová a alfa-linolenová a vzácná GLA kyselina gama-linolenová. Esenciální jsou proto, protože si je lidské tělo neumí vyrobit a musíme je tedy přijímat z potravy či vstřebáváním. Tyto kyseliny také slouží pro tvorbu endokanabinoidů. Jedná se o látky, které fungují v rámci endokanabinoidního systému.K čemu slouží konopný olej?
„Udržuje rovnováhu v životně důležitých systémech v lidském organismu. Má velký vliv i na správnou funkci imunitního systému, jenž hraje významnou roli ve výskytu kožních nemocí. Konopný olej obsahuje mnoho látek s příznivým účinkem na zdraví – zejména kanabidiol (CBD), který má mnoho farmakologických účinků,“ říká Jiří Stabla. Dále fytosteroly, antioxidanty, terpény a vitamíny – a mimo příznivého vlivu na stav pokožky blahodárně účinkuje i v dalších oblastech lidského zdraví.Jak se pozná poškozená kůže?
Nezdravou pokožku poznáme již podle toho, že je neobvykle suchá. Bývá totiž příznakem nějakého závažnějšího zdravotního problému. Některé formy suché kůže mohou být vrozené a patří k nim nejčastěji atopie projevující se atopickými ekzémy. Může také vznikat působením dalších vlivů v našem životním prostředí, je ovlivněna věkem, onemocněním nebo užíváním léků.Suchá kůže vzniká snížením obsahu tuků v pokožce, konkrétně úbytkem ceramidů, k němuž dochází vlivem nemoci nebo životního prostředí. Ceramidy se z pokožky vymývají například při mytí nádobí, ručním praní a úklidu s použitím saponátů. Nedostatek tvorby ceramidů má za následek narušení bariérové funkce kůže, což platí zejména u malých dětí. Voda z hlubších vrstev se dostává na povrch, kůže tak rychle vysychá a dochází ke svědění, které nutí ke škrábání. To samozřejmě stav kůže dále zhoršuje a otevírá bránu infekci.
V jakých podobách konopí léčí?
Velmi účinným lékem z konopí je panenský konopný olej lisovaný ze semen konopí. Dokáže zvýšit obsah ceramidů v pokožce, protože pro jejich tvorbu je nezbytně nutná kyselina linolová. Osvědčuje se jak při promazávání pokožky v různých konopných mastech, tak při orálním podávání v potravě.Léčba konopným olejem zevně je vhodná doplňková terapie pro pacienty s atopickými ekzémy, lupenkou nebo akné. Stav postižené kůže se při prvních aplikacích oleje u některých pacientů zhorší. To může trvat několik dnů, maximálně týden, jde však většinou o signál, že začíná proces hojení.
Na co vše konopné masti z celých výtažků rostlin pomáhají?
Bolesti kloubů, svalů, šlach, záněty,lupénka, atopický ekzém, i další ekzémy,
kožní choroby a alergie,
bolesti zad a páteře,
hemeroidy a problémy v oblasti konečníku,
křečové žíly a záněty žil,
bércové vředy
artritické a revmatické bolesti (do II.stupně),
astmatické potíže (uvolňuje dýchání),
plísně, včetně bílé nehtové,
migrény, bolesti hlavy,
modřiny, výrony, otoky,
popáleniny, říznutí, odřeniny,
bradavice, kuří oka
proleženiny, zapařeniny,
suchá, drsná, popsraskaná a svědivá kůže,
nachlazení a bolest v krku,
zánět hrtanu, začínající rýma,
menstruační bolesti.
štípance od hmyzu včetně klíšťat a komárů,
tetování, a další.
Zdroj, foto: KonopnyShop.cz