Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 17.09. 2024
Dnes má svátek Naděžda
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

4 + 1 tip pro bezpečný pobyt u moře

11. 08. 2024 | Praktické rady

DOVOLENÁ BEZ ZDRAVOTNÍCH KARAMBOLŮ

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k místním pamětihodnostem, lenošení na pláži – ale také poranění od mořských živočichů, alergické vyrážky nebo úporné střevní obtíže. S trochou přípravy a dodržením jednoduchých pravidel se ale naštěstí můžeme většině nepříjemných zkušeností vyhnout, nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Cestovní lékárnička na míru


Pokud v cestovatelské výbavě něco nesmí chybět, pak je to právě promyšleně sestavená lékárnička. S její pomocí se vyhneme případným prodlevám v ošetření nebo zahájení léčby a ušetříme si také spoustu starostí s hledáním místní lékárny a zkoumáním jejího sortimentu.

Příprava lékárničky je jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát. Jako základ nám může posloužit některá z hotových sad, které jsou k dostání v lékárně nebo zdravotnických potřebách. Její obsah sestávající ze zdravotnických pomůcek a materiálu následně doplníme léky dle naší potřeby.

bezpečný pobyt u mořeCo všechno by cestovní lékárnička měla obsahovat? Především léky, které pravidelně užíváme, uložené v původním obalu a opatřené příbalovým letákem. Platí, že bychom s sebou měli vzít také několik rezervních dávek léčiva pro případ, že by se pobyt z nějakého důvodu prodloužil.  Myslet bychom měli také na léky proti onemocněním, ke kterým jsme náchylní.

K základnímu obecnému vybavení pak patří léky proti horečce a bolesti, přípravky proti průjmu a zácpě, antihistaminika pro vnitřní i vnější užívání, rehydratační roztok a kapky do očí.


Pozor na dietní chyby


Máloco umí pokazit dovolenou tak jako zažívací obtíže. Potíže s trávením, zácpa nebo průjmy patří zároveň k vůbec nejčastějším zdravotním problémům, které nás na cestách mohou postihnout.

Příčinou špatného trávení nebo potíží s peristaltikou je ve většině případů náhlá změna prostředí a stravovacích návyků, ať už jde o frekvenci stravování, výběr potravin, nebo množství snědeného jídla. To, že si na dovolené chceme trošku dopřát, je přirozené. Ochutnávání místních specialit nebo popíjení alkoholických nápojů bychom ale měli v co největší míře vyvážit větším příjmem nutričně vyvážené stravy s potřebným obsahem vlákniny a dostatečným přísunem vody pro rehydrataci.

Dovolenkové trávicí obtíže ale mohou někdy mít i vážnější příčinu. Teplé počasí totiž vytváří příznivé podmínky pro množení bakterií, které jsou původci gastrointestinálních infekcí. V letních měsících se setkáváme zejména s průjmovými onemocněními způsobenými bakteriemi rodů Salmonella nebo Campylobacter, které jen v Česku postihnou ročně několik tisíc osob. V exotičtějších zemích hrozí také nákaza bakteriemi Escherichia coli nebo Shigella.

Zdrojem nákazy bývají především nedostatečně tepelně upravené potraviny, zvláště pak maso nebo ryby, špatně omyté ovoce a zelenina, opětovně ohřívané pokrmy nebo nápoje s ledem. V zemích s nižšími standardy hygieny se navíc doporučuje důsledná konzumace balené nebo převařené vody, kterou bychom měli používat také k omývání obličeje a čištění zubů. Ať cestujeme kamkoli, měli bychom vždy myslet i na časté a důkladné mytí rukou.


Hlídejte si pobyt na slunci i pitný režim


Zarudlá, spálená pokožka nepředstavuje jen dočasné nepohodlí, ale také velké nebezpečí do budoucna. Poškození slunečními paprsky je jedním z významných faktorů rozvoje zhoubných nádorů kůže. Riziko maligního melanomu, který patří k vůbec nejzákeřnějším typům rakoviny, zvyšuje už jediné spálení.

Samozřejmostí by proto mělo být používání krémů s vysokým ochranným faktorem proti záření UVA i UVB. Důležité je také nošení slunečních brýlí a pokrývky hlavy. Ta nás chrání nejen před spálením pokožky hlavy, ale také před úžehem – přehřátím mozku, jež se projeví horečkami, zimnicí nebo mdlobami a ve vážných případech může vést k úmrtí. Mezi 10. a 15. hodinou bychom se pak měli pobytu na slunci vyhnout zcela.

V bezpečí ale nejsme ani pod slunečníkem. Velký nápor na organismus představují už samotné vysoké teploty vzduchu. Při nedostatečné hydrataci a osvěžování chladnější vodou v takovém případě hrozí pro změnu úpal, který se kromě vysokých horeček projevuje nevolností nebo zvracením. Stejně jako při úžehu hrozí rozvoj vážných, život ohrožujících komplikací.


Bezpečně do vody


Při vstupu do moře nás na dně může čekat nemilé překvapení v podobě ostrých kamenů, ale také mořských ježků, hvězdic a dalších bodlinatých živočichů. Bolestivým poraněním chodidel se nicméně můžeme zcela vyhnout, pokud si do vody vezmeme speciální obuv určenou pro koupání v přírodních vodách.

Ostražití bychom měli být rovněž při setkání se všemi ostatními živočichy a rostlinami. Přímý kontakt pro nás totiž může být toxický. Častým zdrojem potíží bývají zejména medúzy a další žahavci, kteří jsou příčinou nepříjemných kožních reakcí.

Varovat je třeba také před skoky do vody. Hrozí zde zejména úrazy páteře s následkem ochrnutí.


Poslouchejte své tělo


Za řadou onemocnění, úrazů nebo kolapsových stavů na dovolené stojí přeceňování vlastních sil. Aktivity bychom proto měli vždy přizpůsobit svému dlouhodobému i aktuálnímu zdravotnímu stavu, fyzické kondici, ale také podnebí a klimatu navštívené země.






Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Pod tohle se podepíšu. Každý tip, co dokáže zpříjemnit dovolenou se hodí. Já mám ráda ještě různé tipy cestovatelských seznamů co zabalit s sebou - na vandr, do hor, k moři, dítěti na tábor, prostě check list Smajlík. A na po negativní zkušenosti ani krok za hranice bez cestovního pojištění. Poradíte kde si necháváte sjednat vy a co nevynechat?
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles