Jedním z prvních propagátorů etikoterapie u nás je MUDr. Vladimír Vogeltanz, který byl zástupce primáře na ušním-nosním-krčním oddělení v jedné české nemocnici - tedy žádný laik, šarlatán nebo podvodník, ale důvěryhodná osoba s lékařským vzděláním. Ve svých knihách Co s doktorem (1. a 2. díl) popisuje, jak si po letech "trhání mandlí" uvědomil, že tento zákrok nikam nevede - že se "problém" usadí někde jinde - dříve či později. Začal se tedy hlouběji zabývat psychickými příčinami těchto onemocnění.
Podařilo se mu najít souvislost mezi problémem s krčními mandlemi a konfliktem. Něco, co nemůžeme nebo nechceme říct, něco, co bychom rádi vykřičeli, ale polykáme to. Postupně nacházel další a další příčiny různých onemocnění.

Vladimír Vogeltanz se na své cestě dostal do bodu, kdy mu přišlo, že pro něj medicína ztratila význam - že umí "vytvářet" kardiaky, diabetiky a jiné pacienty, které "léčí" tím, že je celý život udržuje na lécích, přičemž tato léčba nevede ke skutečnému uzdravení. To ho dovedlo až k vystoupení z lékařské komory.
Začal rozpracovávat metody práce s psychikou, nalezením prvotní psychické příčiny dané nemoci a léčby pomocí odstranění této příčiny. Založil si soukromou praxi, ve které se této činnosti věnuje.
Výše uvedené knihy popisují jeho cestu od trhání mandlí po soukromou praxi. Druhý díl obsahuje zejména příběhy jednotlivých pacientů.
Kdo hledá spíše "kuchařku", ve které by se snadno zorientoval a našel si pravděpodobné psychické příčiny ke svým zdravotním problémům, může sáhnout po knize Co nám tělo říká od Ing. Miroslava Hrabici.
Psychickými příčinami nemocí se zabývala už tradiční čínská medicína - komplexněji, více do hloubky, ale pro laika méně "čitelně". Etikoterapie je pochopitelná každému, kdo má o tuto problematiku zájem a je ochotný si své psychické problémy připustit. Vztah psychiky a zdraví uznává i klasická západní medicína, bohužel ho ale odsouvá na okraj a obvykle ho příliš neřeší.
Co říct na závěr? Mám s etikoterapií osobní zkušenosti - jak na sobě, tak v okolí. Vše má nějakou příčinu. Tělo nám vysílá signály. Poslouchejme je a těšme se lepšímu zdraví. Zkuste nepodceňovat sílu Vašich slov a myšlenek a přemýšlet nad tím, co říkáte. Vaše tělo se Vám za to jistě odmění...
Patulka - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz