Břečťan provází lidstvo po celá tisíciletí. Stálezelená rostlina byla v minulosti považována za symbol nesmrtelnosti, přilnavost a pevné uchopení úponek jí zároveň vyzdvihly jako symbol věrné lásky a přátelství. Velmi brzy byly objeveny také její léčivé účinky.
Již Hippokrates aplikoval břečťan při léčbě některých nemocí, vnější používání doporučoval v případě kožních chorob. V 16. století začala být rostlina spojována s léčbou dýchacích cest, avšak oficiálně jí byla schopnost mírnit kašel přiznána až v 19. století.
Uvádí se, že tehdy si jeden lékař v jižní Francii všiml zajímavého jevu – děti, které pily z misek vydlabaných z měkkého břečťanového dřeva, méně trápil kašel. Z toho měl následně vyvodit, že se ze dřeva do nápoje louhovaly látky bránící kašli.

Víte, že…
• břečťanový věnec je jedním z hlavních atributů boha vína Dionýsa?• bobule břečťanu jsou jedovaté? V žádném případě bychom je proto neměli konzumovat. Lehčí otrava se může projevit zvracením a průjmy, poměrně snadno ale může dojít i k ohrožení života.
• se jedná o dlouhověkou rostlinu, která se dožívá až 500 let? Podle některých zdrojů to může být dokonce tisíc let.
• stonek břečťanu bývá dlouhý až 20 metrů?
Zdroj, foto: Hedelix