Valdštejnský palác nechal vybudovat Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna jako svou rezidenci. Projektantem byl italský architekt Andrea Spezza. Stavební práce byly zahájeny v roce 1623. Rozměry areálu Valdštejnského paláce dosahují délky 340 m a šířky až 172m. Hlavní průčelí paláce směřuje do Valdštejnského náměstí. Nad středním portálem je obraz Panny Marie Klatovské.
Obytná část paláce je rozložená kolem čtyř nádvoří. V prvním nádvoří se nachází kaple sv.Václava. Je vysoká 16 m, zdobí ji výjevy ze svatováclavské legendy a je nejstarší barokní památkou tohoto druhu v Praze.
Ve sklepních prostorech je umístěna Trčkovská galerie. Galerie je situována pod Valdštejnským palácem, v místech, kde původně stával Trčkovský dům. Tyto sklepy jsou tedy o sto let starší než samotný palác. V současné době je v galerii stálá výstava protokolárních darů. Druhé nádvoří lemuje z jedné strany Valdštejnská ulice a z druhé strany trakt bývalé konírny. Dominantou nádvoří je socha Albrechta z Valdštejna, který v pravé ruce drží jako symbol své vojenské hodnosti maršálskou hůl.

Třetí nádvoří obklopuje čtyřkřídlá jednopatrová budova určená původně pro pážata a jejich preceptora.
Budova pokračuje podél Valdštejnské ulice ke Klárovu jako jednokřídlá a palác spojuje s Jízdárnou. Valdštejnskou jízdárnu, nacházejí se v areálu paláce, využívá Národní galerie v Praze.
Na čtvrté nádvoří se vstupuje průchodem kolem Informačního centra Senátu, kolem něhož jsme prošli na prohlídku Valdštejnského paláce: Ve Valdštejnském paláci jsme nahlédli do Hlavního sálu, Rytířské síně, Předpokoje, Audienční síně, Mytologické chodby a Jednacího sálu.
Hlavní sál je vysoký 10,5 metru. Původně sloužil jako nástupní prostor k reprezentačním místnostem, stávala v něm osobní stráž vévody a návštěvníci z něj byli uváděni do přijímacích salonků k audienci. Výzdoba sálu je především oslavou válečnického umění Albrechta z Valdštejna. Nástropní freska zpodobňuje boha války Marta na válečném voze. Štuková výzdoba zobrazuje postavy okřídlených geniů, palmy, zbraně, válečné trofeje, hudební nástroje a vítězné koruny. Hlavní sál je dnes využíván pro odborné přednášky, konference a semináře nebo pro kulturní, společenské a protokolární akce.
Jednací sál je hala dlouhá 60 metrů a široká 8,6 metrů, která sloužila původně jako konírna, kde bylo v době Albrechta z Valdštejna ustájeno 37 koní. V současnosti se zde konají schůze pléna, případně také veřejná slyšení, konference a semináře. V sále je k vidění zvětšenina historické mapy Evropy z roku 1592. Evropa je zde vyobrazena jako ženská postava v dobovém renesančním oděvu. Na hrudi má na řetízku zavěšený zlatý groš s nápisem Bohemia - Čechy, s městem Praga.
Audienční síň a Mytologická chodba jsou nádherné prostory vyzdobené mytologickými náměty. V Mytologické chodbě nyní do 28. 5. 2017 probíhá výstava Jarmila Novotná - operní diva. K Valdštejnskému paláci přiléhá Valdštejnská zahrada, do které se budova otvírá monumentálními arkádami saly terreny. V sala terreně probíhají v letní sezóně koncerty pro veřejnost, divadelní představení a jiné kulturní akce. Zahrada je upravena ve stylu francouzského parku se stříhanými živými ploty a je ozdobena fontánami a sochami od Adriana de Virese.
Dalším objektem Senátu je Kolovratský palác. Zde nás provázel průvodce, jež nás seznámil s historií stavby a s historickými fakty: V Kolovratském paláci se odehrály události související s Mnichovskou dohodou a vyhlášením protektorátu Čechy a Morava. V Zeleném salonku se 30. září 1938 sešla vláda v čele s armádním generálem Janem Syrovým na svém mimořádném zasedání. Jediným předmětem jednání byla zpráva o Mnichovské dohodě. Růžový salonek a přilehlé místnosti využíval Emanuel Moravec, jeden z nejznámějších českých kolaborantů s nacisty. Na průčelí Kolovratského paláce je umístěna Pamětní deska generálovi Aloisi Eliášovi. Prohlídku zmíněných prostor všem doporučuji. Valdštejnský palác je přístupný i o víkendech. Valdštejnská zahrada je pro veřejnost otevřena denně, od dubna do října.
HankaHH - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz