Dnešní vycházka zamíří z města západním směrem, nese název Vlastivědný okruh a je značena žlutým psaníčkem. Z náměstí nás vyvede Smetanovou ulicí k místnímu hřbitovu. Míjíme barokní špýchar ze 17. století, bohužel v dezolátním stavu. Kopec po naší levé ruce je Šibeniční vrch; jak název napovídá, stávala zde v minulosti šibenice.
Pokud bychom si odskočili z trasy na úpatí Šibeničního vrchu, můžeme vidět pranýř upravený na boží muka. Je to kamenný sloupek s letopočtem 1630 a původně stával na náměstí, kde k němu byli připoutáváni odsouzenci za trestné činy a přestupky, na které se nevztahovaly hrdelní tresty.
Pokračujeme po žluté značce, po pravé straně se nám otevírají hezké pohledy do krajiny s hradem Kašperkem na obzoru, a to již pohodlnou alejí přicházíme ke hřbitovu. Na hřbitově se nachází raně gotický kostel sv. Mikuláše a kaple sv. Anny, za pozornost stojí i staré kříže a náhrobky. Místo je v jarním slunku vskutku malebné, za noci se tu ale dle četných lidových pověstí vyskytují nejrůznější duchové a strašidla.
Vycházkový okruh nás vede polní cestou za hřbitov, kde se nám otevírá další výhled do krajiny, tentokrát směrem k Sušici, takže je vidět i rozhledna na Svatoboru a v zalesněném vrchu nad Anínem bíle svítí kostelík sv. Mořice (viz článek Za Andělem Páně).
Vcházíme do lesa a po chvíli jsme na malé mýtině s lesní kaplí Panny Marie Pomocné. Je to hezké místo k zastavení a oddechu. Svažující se lesní cesta nás posléze přivede do osady Rejštejn, ležící na soutoku řek Losenice a Otavy. Podobně jako v Kašperských Horách i zde se v minulosti dolovalo a rýžovalo zlato. Tato činnost se odrazila i v městském znaku - viz přiložené foto.
V pozdější době zde pak díky dostatku dřeva byly zakládány sklárny. Nejznámější a světově proslulá sklárna byla v Klášterském Mlýně. Do této části obce se dostaneme po mostě přes Otavu a můžeme zde vidět dochovanou secesní vilu sklářského podnikatele Maxe Spauna. Sklárna ukončila svoji činnost v roce 1947, s jejími výrobky se můžeme setkat např. v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách.
Vrátíme se zpět a pokračujeme přes náměstí ke hřbitovu s kostelem sv. Bartoloměje. Na hřbitově hroby sklářů vč. již zmiňovaného sklářského podnikatele Spauna a též hrob matky a bratra spisovatele Karla Klostermanna. Na další cestě nás doprovází i modrá turistická značka, vyvede nás z obce a málo frekventovanou silničkou stoupáme až do Kašperských Hor.
Popisovaná okružní vycházka má 8 km, můžeme ji spojit s prohlídkou Muzea Šumavy nebo Muzea historických motocyklů a jízdních kol - obojí naleznete na náměstí v Kašperských Horách, stejně jako několik příjemných restaurací.
Doporučná mapa: KČT-65-Šumava
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz