Když jsme kupovali výlety, tak třetí a zároveň poslední jsme si v ten den vyhlídli plavbu lodí. Museli jsme spočítat, jak nám vyjde odjezd domů, nakonec termín vyšel na předposlední den a udělali jsme dobře, protože jsme měli krásné slunečné počasí, kdybychom měli výlet o den déle, tak bychom měli slunečno pouze dopoledne a odpoledne zataženo se zákazem koupání.
Na plavbu pirátskou lodí okolo Alanye jsem jela s přítelem. Autobus nás vyzvedl po snídani a dovezl do přístavu v centru. Na loď jsme se nalodili mezi prvními. Měli jsme tak dostatek času si prohlédnout přístav.
Alanya je nejvýchodnějším z oblíbených tureckých letovisek, pohoří Taurus se tu přibližuje k mořskému břehu. Vpravo od přístavu se nachází městská pláž a za ní pláž Keykubat. Lodí se pluje na druhou stranu, ke Kleopatřině pláži.
Při vyplouvání z přístavu jsme měli hezký pohled na hlavní dominantu přístavu, osmihrannou 35 m vysokou Kizilkuli neboli Červenou věž se spoustu otvorů, odkud vojáci stříleli na nepřátelské lodě. Věž je symbolem města, je z červeného kamene. Do Červené věže je vstup za poplatek, uvnitř najdete sbírku zbraní a modely lodí. Pokud budete v přístavu, určitě si udělejte čas na její prohlídku a počítejte s tím, že uvnitř vás čekají vysoké schody (při mé výšce jsem je měla pod kolena). Když loď vyplouvá z přístavu, obepluje nově vybudovaný maják, ke kterému se dá dojít pěšky a i výhled z něj je se bude každému líbit.
Z druhé strany přístavu mezi majákem a Červenou věží jsme stavěli s možností plavání.
Poté jsme pluli okolo seldžucké pevnosti ze 13. století, je obdivuhodná svou krásou a velikostí. Středověká pevnost s hradbami, které měří přes 6 km. Odkud se nabízí pohled na město, pláže a pohoří Taurus. Ke zřícenině hradu se dostanete pěšky nebo městským autobusem. Z nejvyšší části pevnosti je mimořádně pěkný výhled na okolní pláže. Kdysi sloužil tento bod jako místo, odkud byli shazováni k smrti odsouzení vězni dolů ze 120 metrů vysokého skalního srázu. Já jsem pevnost navštívila před sedmi lety a velmi se mi líbila a z lodi je stejně hezká.
Přímo pod hradem se nachází jeskyně Damlatas, jejíž 98% vlhkost prospívá lidem trpícím astmatem.
Pluli jsme okolo skalního mysu s jeskyněmi, které jsou spojeny s historií pirátů.
Když jsme pluli tu samou plavbu před čtyřmi roky, loď zastavila dobrovolníkům, kteří vyšplhali do jeskyně milenců, kterou prošli skrz, tam počkali, než doplujeme s lodí na druhou stranu skály, pak skočili do moře. Tentokrát bylo vše jinak, důvod jsem nezjistila, jen si myslím, že se na místě musel stát vážný úraz.
Když připlujete k jeskyni milenců, tak už vám loď nezastaví, naopak pokračuje a skálu obepluje. Tam teprve zakotví a můžete se dívat na skok ,,piráta“ do moře.
O kousek dál se dělá další zastávka na plavání. Při té první jsem se bála skočit z lodi, při druhé už jsem do moře skočila bez obav. Každá zastávka na koupání trvá 15 – 20 minut. Když jsme se vykoupali v průzračné vodě, vyfotografovali se párkrát i s posádkou. Na zádi lodi se grilovalo maso k obědu a přítel měl možnost si takové grilování vyzkoušet.
Samozřejmostí je dodržování pitného režimu, na lodi jsme měli veškeré nealkoholické nápoje po celý den zdarma.
Po přestávce jsme pluli podél Kleopatřiny pláže a útesů k dalšímu přístavu. Loď zakotvila a podával se oběd, který byl opravdu výtečný a skvěle jsme si pochutnali, porce byly ohromné.
Pluli ještě kousek k výletnímu místu Ulas, zakotvili a udělali si opět přestávku na koupání.
Po přestávce se loď otočila a pluli jsme zpět. Na každé výletní lodi vám po celou dobu plavby pouští hudbu. Nám ještě jako bonus právě při zpáteční cestě na širém moři pustili píseň z Titaniku a na přídi lodi se odehrála show.
Poté jsme už jen pozorovali třpytící se moře od sluníčka, na druhé straně Kleopatřinu pláž. Asi za hodinu a půl jsme se vrátili do přístavu. Po vystoupení na nás čekal rozvoz do hotelu. Každý měl na ruce název hotelu a každý měl jinou barvu. Autobusy rozvážely turisty do určitých hotelů.
Slunečný a teplý den nám vydržel až do večera, tak jsme se spokojení vrátili do hotelu na večeři.
ChytráŽena.cz