Principy léčení chladem převzaly i firmy využívající tyto poznatky ve svých zařízeních apřístrojích, které efektivně pomáhají zlepšit zdravotní stav, nebo vyřešit problémové partie těla.Není proto divu, že zařízení fungující na principu kryogenní terapie se stávají čím dál populárnější i u široké veřejnosti, zatímco příznivé léčebné účinky jsou v odborných kruzích známé již řadu let.
Kryoterapii, proceduru spojenou s hlubokým mrazem, zajišťují kryokomory a kryosauny, do nichž pacient vstupuje a pobývá pouze po dobu 1-4 minut. Oba přístroje fungují na stejném principu. Kryosauna je však určena zpravidla pro jednu osobu, zatímco kryokomory jsou schopny pojmout více lidí najednou. Teplota uvnitř zařízení je snížena na -120 až -150°C.

Chlazení je také nedílnou součástí saunování, dalšího z oblíbených způsobů, jak posílit obranyschopnost organismu. Ochlazovací fáze střídá saunování a bez toho kroku se nedá dosáhnout kýženého efektu. Právě střídáním tepla a chladu svůj organismus otužujeme a učíme ho reagovat na změny teploty. Po prohřívací fázi je potřeba plíce i pokožku ochladit. Tělo totiž po pobytu v sauně vyžaduje zvýšený přísun kyslíku. Existuje několik způsobů, jak ochladit organismus po prohřívací fázi. Nejmírnější forma ochlazení se provádí prostým pobytem na studeném vzduchu, intenzivnější chlazení můžeme podstoupit v podobě sprchy nebo koupele. Výhodou koupele je okamžitá zástava pocení a pocit celkového osvěžení.

Nejlepších a nejbezpečnějších výsledků lze dosáhnout s certifikovanými přístroji, jež používá profesionální zdravotnický personál, zatímco napodobeniny mohou přinést nejen velká zklamání, ale i možné zdravotní komplikace, jako jsou například popáleniny kůže či podchlazením orgánů. „Pokud se pacient rozhodne kryolipolýzu podstoupit, měl by si předem zjistit, jaký přístroj klinika používá,“ dodává vedoucí lékařka MUDr. Iva Špaňárová, která kryolipolýzu před lety poprvé představila na našem trhu.
Zdroj, foto: Mediestetik