8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 01.05. 2024
Dnes má svátek všichni pracující
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Co by vám nemělo chybět v cestovní lékárničce?

2. 06. 2022 | Praktické rady
Dovolená už je v dohlednu, proto se aktuálním tématem může stát obsah cestovní lékárničky. Co je tedy nezbytné? Co v ní být naopak nemá a proč?

Cestovní lékárnička už jen z principu slov by měla být základně vybavená a nepříliš veliká. Před dovolenou doporučujeme kontrolu léků, které pravidelně užíváte. V případě chronických onemocnění nezapomeňte na pravidelnou prohlídku u lékaře spojenou např. s kontrolou tlaku a předpisem léků. Před cestou na exotickou dovolenou se doporučuje doplnit případně specifická očkování na základě konzultace s praktickým lékařem nebo očkovacím centrem. Nicméně je vhodné brát si s sebou na dovolenou očkovací průkaz, ať už jedete kamkoliv.

Do cestovní lékárničky tedy zabalte následující:

 

   • Základní obvazový materiál (hydrofilní obvaz, elastické obinadlo, gázové čtverce), náplasti
    • Dezinfekci na rány
    • Pinzetu, příp. set na vytahování klíšťat
    • Léky na horečku, bolest: paracetamol, kys. acetylosalicylovou, nebo ibuprofen – respektujte dávkování/přípravky pro dospělé a děti
    • Léky na alergii: lokální, celkové (antihistaminika), v případě silné alergie na hmyzí bodnutí (prodělaná anafylaktická reakce) pero s adrenalinem
    • Léky na průjem – viz text dále
    • Několik kusů kvalitních antigenních testů pro diagnostiku Covid-19
    • Respirátory pro pobyt v místech s vysokou koncentrací lidí, zejména pro rizikové pacienty a seniory
    • Zvažte dezinfekční kapky do očí, nosní kapky pro léčbu rýmy – balení by měl užívat jen jeden člověk (kvůli přenosu infekce) a při jedné nemoci (neskladovat dlouhodobě načaté balení).
    • Pro cesty do exotických zemí a na dobrodružnou dovolenou je možné přibalit na základě doporučení lékaře další specifické léky.

Pozor, antibiotika ani kortikoidy do cestovní lékárničky nepatří
V případě vybavení osobní lékárničky na cesty rozhodně neplatí přímá úměra – čím více, tím lépe. Některé věci jsou dokonce nežádoucí, protože mohou způsobit víc škody než užitku. Jednou z nich jsou kortikoidy - v případě, že nejsou součástí vaší pravidelné medikace doporučené lékařem. Dokáží totiž potlačit imunitní reakci, což někdy může být vysloveně škodlivé. Další kapitolou jsou antibiotika.

Infekce dýchacích cest jsou i během dovolené nejčastěji způsobeny viry, proto antibiotika v jejich léčbě nemají žádný efekt. Navíc s antibiotiky je třeba zacházet velmi opatrně. Jejich nesprávná indikace bez konzultace s lékařem může vést k nežádoucím účinkům, zhoršení celkového stavu při jejich nesprávné volbě nebo i k opoždění nutného vyšetření lékařem. Ve většině civilizovaných zemí je v případě náhle vzniklého onemocnění možné navštívit lékaře a zajistit základní vyšetření a odpovídající léčbu..
Tyto informace se týkají antibiotik celkových i lokálních (např. antibiotická mast nebo antibiotické kapky do očí, uší). Výjimkou jsou snad jen situace, kdy cestujete do odlehlé necivilizované oblasti. I v tomto případě je opět vhodná konzultace s lékařem.

Možné řešení pro osoby se zvýšeným rizikem infekce bakteriálního původu
Antibiotika bychom si rozhodně neměli nikdy ordinovat sami a nespotřebované bychom měli vracet do lékárny. Pokud ale pro vás bakteriální infekce představuje zvýšené riziko (např. náhrada srdečních chlopní) nebo trpíte např. častými infekcemi močových cest či angínami, může mít lékař řešení.

Co dělat, když vás postihne průjem?
Infekční průjem má nejčastěji virový původ. Základní léčbou je dieta a dostatek tekutin, případně symptomatické léky, např. diosmectit, pro malé děti rehydratační roztoky.
Pro cestovatelské průjmy způsobené bakteriemi není doporučena léčba antibiotiky. Lze užít tzv. střevní dezificiencia ideálně na základě konzultace s lékařem - jsou vázána na předpis. V případě alimentární otravy (požití stravy s vysokým obsahem bakteriálního toxinu) lze užít živočišné uhlí. Podání léků zastavujících peristaltiku se spíše nedoporučuje, protože hrozí komplikace. Navíc se neléčí základní příčina. Nicméně průjem je samoúzdravný. Pokud ovšem máte vy nebo zejména starší osoby, velmi malé děti nebo lidé s poruchou imunity těžší průběh, vyhledejte lékaře.

Tipy, co mít na dovolené vždy při ruce:
    • Minibalení dezinfekce, náplast, v lese se hodí set na vyndání klíštěte či pinzeta
    • Několik tablet antihistaminika a léků na bolest/horečku
    • Opalovací krém, pokrývku hlavy
    • Dostatek tekutin, nejlépe čisté vody
    • Nutné léky v případě chronického onemocnění (např. cukrovka, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční)

Co do cestovní lékárničky, když máte malé děti:
    • Základní léky na horečku/bolest ve vhodné formě a dávce dle věku/hmotnosti dítěte (sirup, dražé, tablety)
    • Lokální antihistaminikum
    • Lék na cestovní nevolnost
    • Opalovací krém s vyšším faktorem




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !