Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 16.04. 2024
Dnes má svátek Irena
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Co když páchne jako pes?

9. 09. 2006 | Zvířátka

Nebojte se, nedozvíte se nic o pocení Vašeho manžela. Přiblížíme Vám koupání a další hygienu Vašich čtyřnohých přátel.


Určitě je příjemné chodit na procházky s voňavým psem, ale koupat bychom ho měli jen v nevyhnutelných případech. Koupel odmašťuje kůži, nežádoucím způsobem vysušuje srst a tím se zhoršuje její kvalita. Psa drženého v bytě bychom měli koupat tak jednou za měsíc. Dáváme při tom pozor, aby se mu šampon nedostal do očí, ale není ani správné mu úplně oči zakrývat. Zvíře musí vidět a vědět, co se s ním děje a musí s Vámi být stále v kontaktu. Jinak se může začít bát a bránit se. V chladném počasí je třeba psa důkladně vysušit nahřátým ručníkem, do kterého ho zabalíme. Na koupání zásadně používáme speciální neparfémované šampony pro psy.



Lidské šampony nejsou vhodné na koupání psů, protože kůži velice vysušují a odmasťují. Ta potom ztrácí přirozenou ochranu, psa potom většinou kůže svrbí a tvoří se mu i lupy. Naštěstí dnes už máme na trhu mnoho šamponů, které byly vyvinuty tak, aby respektovaly nároky psí kůže a vyživovaly i srst. Psa po vykoupání držte v teple, aby pořádně uschnul. Zabráníme tomu, aby prochladl. Po vykoupání psa důkladně od šamponu osprchujeme, aby mu v srsti nezůstaly zbytky. Na osušení používáme dostatečně měkké ručníky a dáváme pozor, aby se před uschnutím nepohyboval v příliš velkém průvanu.


V létě dopřejme psovi i plavání v čistých a nejlépe tekoucích vodách. Před vstupem do vody by však neměl být rozehřátý, mohl by prochladnout. Před plaváním ho nikdy nekrmte. Plavání velmi dobře formuje a zpevňuje svalstvo a celkovou kondici psa.


Nikdy nekoupejte štěňátka do 6 měsíců věku. Když je po procházce špinavé, očistěte mu bříško a zašpiněné části těla vlažnou vodou bez šamponu a srst mu pročešte.


Hygiena chrupu

Zuby a dásně bychom měli alespoň jednou týdně kontrolovat. Hlavně u psů, kteří mají nejlepší roky života za sebou, se tvoří zubní kámen. Musí ho odstranit zvěrolékař, aby nevznikaly zápaly dásní a následná ztráta zubů. Zuby psovi ošetřujeme měkkým zubním kartáčkem, který namočíme do slané vody, na kterou jsme ho naučili už od štěňátka. Nikdy nepoužívejte zubní pastu určenou pro lidi, když existují i speciální pasty určené pro psy.


Zkracování nehtů

Tlapky psa pravidelně kontrolujte, zda je má čisté bez cizích nečistot. Roztáhneme mu prsty a vlhkým hadříkem mu vyčistíme meziprstní prostory od nečistot. Když pes nemá možnost si přirozenou cestou brousit nehty, je nutné mu je kleštičkami ostříhat. Musíte u toho dávat veliký pozor, abyste nezasáhli kůže v okolí nehtů. Zvěrolékař nebo zkušený chovatel Vám jistě poradí, jak na to, nejlepší je svěřit ostříhání nehtů odborníkovi.


Uši a oči

I uši a oči je třeba prohlédnout každý týden. V uších by neměl být maz a špína. Maz odstraníme hadřičkou namočenou do dětského olejíčku a potom ho smyjeme mýdlovou vodou. Vnitřek ucha je nejlepší vytřít suchým papírovým ubrouskem. Měli byste vědět, že: vata není na čistění uší vhodná, protože chloupky z ní, které zůstanou přichycené přímo v uchu pokožku dráždí a vyvolávají svrbění. Čistíme do takové hloubky, kam až vidíme. Nikdy ne hlouběji, nebo dokonce za pomoci špejle či jiného dlouhého předmětu.

O uši se musíme starat zvláště u plemen, které je mají naširoko otevřené nebo svěšené (kokršpaněl). Když se nám zdá, že má pes uši hodně špinavé, existuje speciální roztok, který mu nakapeme do ucha, jemně psa pomazlíme a necháme roztok, aby působil a i s nečistotou ho pes vytřepal. Když zbystříme trvalejší výtok z ucha nebo velký zápach, neodkládejte návštěvu zvěrolékaře.


Oči mají být čisté, bez výtoku. Okolí očí umýváme raději vlhkým hadříkem, vata by opět mohla oči psíka podráždit.


Tlapky

Problémy s tlapkami se vyskytují většinou u městských psů, kterým se v létě lepí na spodek tlapek asfalt. Musíme vzniklé slepence odstraňovat, aby nevyvolaly podráždění a zápaly. Na rozpuštění asfaltu můžete použít zaručený prostředek – vepřové sádlo. V létě se ale raději vyhněte procházkám po asfaltu a betonu. Na rozpálené ploše si psík může tlapky i popálit. Popraskané tlapky můžeme večer natřít vazelínou nebo dětským olejem.



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
nic proti psům,ale preferuji kočky
Obrázek uživatelky
profil
náš pes taky voní víc,než kdejaký člověk.zvířata jsou čistotnější,než někteří lidéSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Náš pes vždycky voní parfémem. Jak se k nám vždycky lísá, tak načichne Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles