Malé město, vlastně od roku 2006 městys Dešenice, se nachází v okrese Klatovy. Žije zde něco málo přes 700 obyvatel. Městys leží v nadmořské výšce 505 v turistické oblasti Šumavy.
Před lety jsme v nedalekých Děpolticích strávili týden dovolené, a právě přes Dešenice jsme často jezdili. Už tenkrát se nám zde s manželem moc líbilo.
Na to, jak je toto místo malé, se zde nachází pěkná tvrz, která je asi 10 let opravená. V bývalém pivovaru je otevřeno Muzeum šumavského pivovarnictví. Vařit pivo začali Kolovratové a po nich Hohenzollernové. Od roku 1928 byl pivovar ve vlastnictví Akciového pivovaru ve Stodu a pivo se zde vařilo do roku 1946.
Měli jsme možnost si tvrz prohlédnout, i v tu dobu připravované budoucí pivovarnické muzeum.
Dále zde můžeme vidět kostel svatého Mikuláše, bývalou
synagogu a také židovskou školu. Bývalá židovská škola je součástí budovy
z 19. století společně se synagogou. Tato budova, dnes obytný dům,
sloužila i bohoslužebným účelům a nacházela se v ní židovská škola.
My sem ale jezdíme obdivovat mokřad Mokrýš, který se za posledních deset let změnil v krásnou přírodní krásu.
Ocenění Zelená stuha získal městys zejména za úpravu veřejného prostranství u koupaliště v Dešenicích. Svépomocí tam byl vybudován mokřad s jezírky, byly vysázeny stromy a vodní rostliny, umístěny lavičky k oddechu a odpočinku.
Za mokřadem je pěkné koupaliště, dětské hřiště, ale i prvky pro dospělé. Vhodné místo pro relaxaci.
Vše si postavili nejen dešeničtí sami, za to jim patří velký obdiv.
ChytráŽena.cz