V těhotenství k diastázy dochází přirozeně a po porodu se svaly dají většinou do pořádku během 6 až 8 týdnů. Někdy, a to zejména u žen, které rodily v krátké době podruhé, rozestup břišních svalů přetrvává. Diastázu může ale způsobit i tlak zvenčí – přibývání na váze, nesprávné cvičení nebo některé nevhodné sporty. Pacient s diastázou má velmi často vedle vystouplého břicha i špatné držení těla. Přímé břišní svaly totiž tvoří opěrný systém zad a diastáza tak může způsobit bolesti zad či břicha.

Ideální v boji s nehezkým bříškem je samozřejmě vhodné cvičení a posilování. Tam, kde ale tyto konzervativní postupy léčby diastázy selhaly – zejména posilovací cviky – začínají se myšlenky klonit k poslednímu, tedy operačnímu řešení. Což dříve obnášelo takzvanou otevřenou operaci. To ale přinášelo výsledek, který právě nelahodil oku – tedy ránu od pupku po mečovitý výběžek s následnou viditelnou jizvou na břiše o velikosti přibližně 15 až 20 centimetrů. Tahle tradiční operace s velkou otevřenou ránou má mnohá rizika. Vedle nepěkného bříška především velkou pooperační bolestivost, delší pooperační hospitalizaci po dobu 7 až 10 dnů a pomalou rekonvalescenci.

„Dnes už existuje chirurgické miniinvazivní řešení diastázy, které zaručuje, že nenastanou komplikace spojené s otevřenou operací. A navíc tak dosáhneme i skvělého estetického výsledku.“ představuje nejnovější metodu JUDr. Jitka Kellnerová, ředitelka SurGal Clinic v Brně, která jako jedna z prvních v ČR nabízí miniinvazivní řešení tohoto problému. „Operace se provádí laparoskopicky zkušeným operatérem. Na těle zůstává pouze 5 malých jizev pro vstup operačních nástrojů. Obrovskou výhodou je pak velmi krátká hospitalizace.“ Doplňuje MUDr. Petr Diviš, PhD., lékařský ředitel nemocnice SurGal Clinic.