Jenže nad ketodietou, která se mezi dietami v poslední době stala hitem a přísahají na ni i mnohé celebrity, se nedávno objevil velký otazník. Opravdu je toto hubnutí založené na proteinové stravě s výrazným omezením sacharidů bezpečné? Nemůže našemu tělu ublížit? Zjišťovali jsme pro vás u odborníků, kteří uvedli na pravou míru, pro koho je proteinová dieta ideálním řešením, a pro koho naopak ne.
A jak to vlastně celé funguje?
Palivo z tuků, nikoliv ze svalů
Díky stravě s vysokým obsahem bílkovin tělo začne brzy „požírat“ vlastní tuky a úbytek na váze probíhá bez ztráty svalů. Celý proces zahrnuje tři kroky. V první fázi člověk přijímá 5 x denně pouze speciální proteinová jídla. Postupně se přidávají běžná jídla bohatá na bílkoviny. Do tří dnů se tělo dostane do takzvané ketózy – přirozeného stavu metabolismu, kdy energii bere z vlastních uložených tuků nikoliv svalů. Úbytek váhy tak přichází velmi rychle, platí to především u těch, kteří mají opravdu co shazovat.
Odborný dohled by neměl chybět
Ani toto hubnutí však není pro každého. Rychlé výsledky s minimálním úsilím však láká i ty, pro které je hubnutí pomocí stravy s vyšším podílem proteinů zcela nevhodné. Odborníci na ketodietu sice apelují na vstupní vyšetření u lékaře, přesto se do diety netrpělivě vrhají i lidé, kteří léta neabsolvovali ani rutinní preventivní prohlídku. Ohroženou skupinou jsou tak například diabetici, kojící matky i lidé s oslabenou funkcí jater a ledvin. K doporučením ketodiety patří také pravidelná konzultace s výživovými poradci a lékařské vyšetření. Lékaři a poradci totiž mohou dohlédnout na ideální porci bílkovin a energetickou náročnost jednotlivých jídel, které se u mužů a žen liší. Že se vám zdá strava příliš jednostranná? Obáváte se, že tělu budou chybět ostatní živiny a vitamíny? To výživová specialistka Martina Dvořáková vyvrací: „Proteinová jídla a nápoje jsou navíc doplněny o potřebné vitaminy a minerály, které tělo v průběhu hubnutí využívá. Lidé se tak nemusí bát, že by v tomhle směru nějak strádali.“Ketonová dieta není pro „kosmetické hubnutí“
Odborníci se shodují na tom, že ačkoliv je základní dietní plán sestaven i pro minimální nadváhu od pěti kilogramů, proteinová dieta je vhodná pro lidi, kteří již mají prokazatelnou nadváhu či bojují s obezitou. Důvod je zřejmý. Podíl tukové tkáně obézních lidí je totiž mnohem vyšší a výsledky jsou u nich proto nejen znatelnější, ale také rychlejší. Jinými slovy: čím více potřebujete shodit, tím lépe vám to půjde. V případě, že vás trápí jen pár nadbytečných kilogramů a jde spíše o kosmetický problém, nemusí ketodieta 100% fungovat.Disciplína nikdy nekončí
Velkou výhodou proteinové diety je bezesporu to, že nikdy nehladovíte. Můžou za to pravidelné dávky vysokého množství bílkovin. Pro ty s nepravidelnými stravovacími návyky pak navíc pět jídel denně naučí mnohem větší disciplíně. Ani tady to ale úplně bez sportu nepůjde. Pravidelný pohyb je jedním z klíčových podmínek k úspěšnému výsledku každé diety. Nejinak je tomu i po jejím skončení. S návratem ke starým stravovacím zvykům a vynecháním pohybu, může asi jen málokdo počítat s trvalým udržením vysněné váhy. Stejně jako u každé jiné diety, i tady musí být návrat k běžné stravě pozvolný. Co to znamená? V zásadě platí, že potraviny bohaté na sacharidy bychom měli zařazovat do jídelníčku s rozumem.„Od začátku lidem zdůrazňujeme, aby dodržovali nejen celý dietní program, v průběhu kterého pozvolna přecházejí k běžné stravě, ale také pravidla zdravého racionálního jídelníčku po jeho ukončení,“ upozorňuje výživová specialistka Martina Dvořáková. Vzhledem k tomu, že většinu klientů této diety tvoří právě lidé se špatnými stravovacími návyky, je proteinová dieta se svými pěti porcemi denně, více než dobrým učitelem k mnohem větší disciplíně nepravidelných jedlíků.
Zdroj: Ketodiet