Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 08.05. 2024
Dnes má svátek všichni osvobození
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak na bolavá záda

7. 01. 2014 | Nemoci
Bolest zad je jedna z nejběžnějších bolestí, které někdy potkají každého z nás. Je dokonce častější než bolest hlavy. Patří mezi civilizační choroby a jen zhruba jednou čtvrtinou je způsobena opravdovým problémem či onemocněním páteře.

Proč nás bolí záda

Nejrozšířenější skupinou jsou ti, se špatnými návyky, podle MUDr. Hronzové je to hlavní příčina bolesti zad až pro 95 % dospělých. Pacienti, kteří trpí bolestí zad, jsou navíc stále mladší a nejedná se už jen o ty, jejich páteř a ploténky se stářím opotřebily.
Mezi hlavní civilizační příčiny bolesti zad patří; špatné držení těla, ochablé zádové a břišní svaly, které pak nedokážou udržet trup ve správné poloze. Dále pak sedavé zaměstnání, kdy se u počítače různě hrbíme, nebo naopak těžká či jednostranná manuální práce. Naše tělo potřebuje správnou míru pohybu, škodí mu jak jeho nedostatek, tak i extrémní namáhání. Mezi další civilizační problémy, které mohou způsobit i bolesti zad patří obezita a stres.

Proč vás bolí záda„Velkou  skupinu pacientů tvoří ti, kteří mají  potíže  z důvodu opotřebení obratlů, meziobratlových  kloubů i  plotének. Méně se již objevují  bolesti zad  z důvodu  úrazu, zánětu či nádorového onemocnění,“ doplňuje neuroložka MUDr. Lenka Hronzová. 
Civilizační příčiny bolesti zad lze řešit změnou životního stylu a pravidelným pohybem. „Říká se, že staří jsme tak, jak je  stará naše  páteř. To, že stárneme, nedokážeme ovlivnit, ale to jak stárneme, je už naší aktivní  záležitostí. Náš  životní styl je pro rozvoj bolestí našeho pohybového aparátu zásadní. Záda nás ale mohou bolet i kvůli postižení nervového systému. To se projeví  vystřelováním bolesti ze zad  do  končetin, břicha  či hrudníku, brnění  končetin nebo poruchy hybnosti končetin, poruchy vylučování. Takový pacienti patří do rukou neurologa,“ vysvětluje MUDr. Hronzová.

Jak bolesti předcházet

„Zásadním doporučením je optimalizovat  svůj životní styl; upravit váhu i pracovní  zátěž, nepřetěžovat se, nedoporučujeme práci ve vynucených polohách, v průvanu  a s břemeny. Pozor si musí dát  pacienti na prochladnutí, při potížích  doporučuji  teplé  zábaly  páteře, ale zároveň velmi nedoporučuji koupání  v horké vodě,“ doporučuje neuroložka. Nutné je trvalé  cvičení, ideální je dvakrát denně a záleží především na tom, v jaké fázi potíží se pacient aktuálně nachází. Je samozřejmě rozdíl, pokud se jedná o mladého sportovce, či seniora. „Neexistuje žádný univerzální návod, s každým pacientem je třeba pracovat individuálně,“ doplňuje neuroložka a zároveň dodává: „Ale abych byla alespoň trošku  inspirativní, pro aktivní pacienty doporučím nyní oblíbenou metodu cvičení dle McKenzieho  a stále hodnotné cvičení dle paní Mojžíšové či Dornovu metodu.“ Velmi oblíbené jsou pro záda také protahovací a posilovací cvičení, například pilates nebo jóga.

Kdy už záda bolí

Pokud nás bolest zad trápí dlouhodobě a není způsobena aktuálním přetížením nebo prochladnutí, je třeba navštívit odborníka a poradit se o správné léčbě. „Zásadní je úprava  životního stylu včetně váhy pacienta. Léčba je možná  konzervativní i chirurgická. Konzervativně  léčíme drtivou  většinu  pacientů. Využíváme léky s protirevmatickým a protizánětlivým účinkem a léky na potlačení  bolesti. Důležitou součástí  léčby je aktivní rehabilitace  velmi vhodná je doprovodná léčba“, vysvětluje lékařka a dodává: „Vitaminoterapie pomáhá zvláště při uskřípnutí nervů, které je způsobeno výhřezem ploténky, nebo špatným držením těla.  Benfotiamin (unikátní v tucích rozpustný vitamin B) zlepšuje  výživu nervových kořenů i periferních nervů, zmírňuje  bolesti a brnění  v končetinách a tím i pohyblivost končetin. Pomáhá také v případě pásových oparů, které se mohou v oblasti zad objevit.“

Benfotiamin se skvěle uplatňuje jako podpůrná léčba při bolestech zad, jelikož vyživuje svaly i nervy. Také zmírňuje zánět nervů, který je způsoben toxiny vznikajícími při metabolismu buněk.


Zdroj: Milgamma N


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
můj lékař tvrdí, že to je opotřebování těla věkem ,když jsme chodila na jógu bylo mi fajn, opravdu to má něco do sebe.Asi se k ní budu muset vrátit
Obrázek uživatelky
profil
pomáhá cvičení na rehabilitaci. Permanentku mám na zdravotní cvičení - půl hod. se cvičí na velkých míčích a půl hod. cvičíme v bazénu. Za mě OK.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
záda mě bolí často, takže článek akorát pro mě...
a pěkně a čtivě napsanýSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Přehledně a odborně podané informace tomu fandímSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
souhlasím,já mám teďkom problémy s bederní páteři,první 5 obstřiků,které nepomohly a teď rehabilitace,jsem zvědavá jestli bolest aspoň trošku ustoupí
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles