Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 15.05. 2021
Dnes má svátek Žofie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak přežít alergickou sezónu?

29. 04. 2021 | Nemoci
-Komerční sdělení-

Chvíli teplo, chvíli sníh. Ačkoliv letošní jaro začalo vyloženě aprílově, přesto je tady. A s ním přicházejí i nepřátelé všech alergiků. Kvetoucí stromy mohou potrápit nejednoho z nich. Jak vyzrát nejen na jarní pyly? Poradíme!

Jaro je synonymem pro probouzející se přírodu, rozkvetlé stromy a pučící květiny. Pro mnoho lidí je takový obrázek potěchou, některým ale kvetoucí příroda vžene slzy do očí. Přichází sezóna alergenů, které mohou pěkně potrápit. Zarudlé oči, nekončící rýma a kýchání – to jsou typické projevy pylové alergie. „Nejčastější jarní alergie je na pyl. Její sezóna startuje často už v únoru lískou, postupně se k ní pak s kvetením přidávají olše a bříza. Ta je hlavní příčinou pylové alergie až do května. Zapomenout však nesmíme ani na další kvetoucí stromy, jako jsou dub, buk a jasan, které alergiky umí na jaře také pěkně potrápit,“ vysvětluje MUDr. Radka Šedivá z ambulance SYNLAB. Do vzduchu pak vypouštějí drobné částečky, které alergikovo tělo považuje za nebezpečí a na obranu pouští rýmu a typické svědění a slezení očí.

chytrá domácnost s TeslouJak se pylu bránit?


Bohužel neexistuje jednoduchý recept, ale spíše koktejl namíchaný z jednotlivých věcí, kterým se alergici musejí vyvarovat a které musejí naopak dělat. Prevence v tomto případě hraje hlavní roli. „Kromě pravidelného užívání léků na alergii, které jsou na lékařský předpis, doporučuji sledovat pylové zpravodajství, dodržovat režimová opatření, omezit pobyt v přírodě za suchého a větrného počasí, větrat spíš brzy ráno nebo krátce po dešti, častěji utírat prach, pořídit si čističku vzduchu a pravidelně v ní čistit filtry,“ říká MUDr. Radka Šedivá.

1.  Choďte ven spíše k večeru


Ranní a dopolední hodiny jsou pylové koncentrace ve vzduchu nejsilnější. Proto si pro procházky nebo cesty za pochůzkami plánujte na pozdější odpoledne nebo večer. Pomáhá sledování pylového zpravodajství, podle kterého si můžete plánovat, kdy je nejvhodnější vyrazit na čerstvý vzduch.

A když už budete venku, noste sluneční brýle, které omezí kontakt očí s pylovými částečkami. Stejně tak poslouží i roušky a respirátory. Dejte přednost papírovým kapesníkům na jedno použití před látkovými, ve kterých se mohou držet pylové i prachové alergeny. Po každém návratů domů se ideálně hned převlečte a pokud můžete, dejte si i sprchu. Částečky pylu mohou ulpět na vlasech i oblečení a zbytečně byste si je roznášeli po domově.

2. Častěji uklízejteúklid s chytrou domácností


Nejen venku na vás číhají pylové alergeny. Skrývají se i u vás doma, proto zařaďte do pravidelného programu častější úklid. Největší pozornost věnujte oknům a parapetům. Přes ně se do vašeho domova vkrádají pylové částečky během větrání, proto pravidelně utírejte parapety, okenní rámy a žaluzie.

Častěji utírejte prach, vysávejte a vyměňujte ručníky a ložní prádlo. Při vysávání nezapomínejte ani na matrace. Pylové a prachové nástrahy se často drží i na záclonách a závěsech. Pokud se jich nechcete vzdát, nezapomínejte na ně při každém úklidu.

Pokud máte domácího mazlíčka, který se pohybuje doma i venku, dbejte na důslednější péči o jeho srst. I na ní mohou zůstávat pylové alergeny, které mohou dráždit vaše oči a spouštět alergickou rýmu.

3. Nevětrejte a vsaďte na čističku vzduchu


Pokud si domu chcete pustit svěží vzduch, nechejte to raději na noc. Přes den se větrání vyhýbejte a když už není zbytí, otevřete okno tam, kde zrovna netrávíte aktivně čas. Pokud chcete mít jistotu čerstvého vzduchu bez pylových nástrah, pořiďte si domů čističku vzduchu. Ta prostřednictvím HEPA filtru zachytí přes 99 % mikročástic včetně pylů.

čistička s ionizátoremJeště lepší jsou pak čističky s ionizátorem, které do ovzduší vypouští anionty a vytváří podobné ovzduší, jaké panuje venku krátce po bouřce. Třeba čističky vzduchu značky Tesla seženete ve čtyřech různých velikostech a svůj úkol splní v garsonce i ve velké domácnosti. Velkou výhodou je, že tyto čističky jsou součástí systému chytré domácnosti, takže je možné je propojovat s dalšími produkty této značky, ale také je třeba ovládat na dálku pomocí aplikace (například je zapnout dřív, než přijdete domů tak, aby byl vzduch čistý hned po vašem příchodu). Důležité je pravidelně měnit filtry, a to nejen u čističek vzduchu, ale i u klasických a robotických vysavačů.

Vyzkoušet můžete i babské rady jako je pravidelné pití vody s citronem, která zajistí dostatečné množství vitamínu C, který má antihistaminické účinky. „Důležité je pravidelně před každou sezónou navštívit alergologa, dodržovat jeho doporučení, předepsané léky na alergii užívat pravidelně dle domluvy a mít je pro jistotu vždy u sebe,“ doplňuje MUDr. Radka Šedivá z alergologické ambulance SYNLAB.
čistička vzduchuO Tesle a chytré domácnosti


V roce 2020 rozšířila tradiční značka TESLA své portfolio o doplnila ho o novou řadu produktů konceptu chytré domácnosti. Jejím cílem je, aby se chytrá domácnost stala běžnou součástí domovů, ať už se jedná o byty, domy, nebo chaty. Tesla chce produkty chytré domácnosti zpřístupnit široké veřejnosti, a to jak fakticky, tak i z hlediska povědomí. V současné době funguje na českém trhu. Ve svém portfoliu se zaměřuje na kamerové systémy, chytré produkty pro domácí mazlíčky nebo produkty z kategorie péče o vzduch.Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !