Jak vybrat opalovací přípravek pro děti?
Buďte opatrní a sáhněte raději po přípravku s vysokým ochranným slunečním faktorem. Faktor musí být na obalu jasně a čitelně uveden pod zkratkou SPF (Sun Protection Factor).Co vyjadřuje cifra ochranného slunečního faktoru?
Faktor SPF popisuje účinnost opalovacího přípravku – konkrétně jeho schopnost blokovat UVB paprsky, které způsobují opálení a při nadměrné expozici i spálení. Na etiketě je vždy uveden pod přesnou cifrou (například 15, 20, 25, 30, 50 nebo 50+) a slovním hodnocením úrovně ochrany (nízká, střední, vysoká a velmi vysoká). Ochranným faktorem 15 projde jedna patnáctina (tedy 6,66 %), faktorem 30 jedna třicetina (3,33 %) a faktorem 50 jedna padesátina (tedy pouhá 2 %) UVB paprsků. Faktor 15 tedy odfiltruje 93 %, faktor 30 odrazí 97 % UVB záření a faktor 50 by se měl vypořádat s 98 % UVB záření. Rozdíl mezi přípravkem s faktorem 15 a 50 tak představuje zhruba 5 % propuštěného UVB záření. U přípravků s nejvyšší ochranou 50+ pak musí skutečná ochrana přesahovat faktor 60, přípravek propustí 1,66 % paprsků.
Kde jsou na etiketě informace o míře ochrany proti UVA záření?
Podle doporučení Evropské komise z roku 2006 by se měl se zvyšujícím ochranným slunečním faktorem zvyšovat i UVA ochranný faktor. Etiketa přípravku UVA faktor neprozrazuje, ale podle evropského doporučení by měl dosahovat alespoň třetinové hodnoty ochrany proti UVB záření. Z vědeckých poznatků vyplývá, že při dodržení tohoto podílu může přípravek při řádné aplikaci předejít, zabránit nebo snížit dopad negativních vlivů UVA záření na kůži. Mezi ně patří předčasné stárnutí kůže.