Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.01. 2021
Dnes má svátek Zdeněk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jaké jsou časté mýty a nepravdy o rakovině prsu?

7. 01. 2021 | Nemoci
Rakovina prsu postihuje v ČR skoro každou desátou ženu. Patří k nejčastějšímu nádorovému onemocnění u žen. Bohužel stále okolo rakoviny prsy koluje spousta nepravd a mýtů, díky kterým tuto nemoc podceňuje mnoho žen a nechodí na preventivní prohlídky. A ty jsou v boji proti karcinomu prsu velmi důležité. Čím dříve se nádor objeví, tím větší šanci na uzdravení máme. Na ty nejčastější mýty a nepravdy se podíváme s mamoložkou.

Jsem moc mladá na rakovinu i (vyšetření)


Ženy často podceňují vyšetření, protože si myslí, že je věk chrání, že jsou „ ještě příliš mladé“. Bohužel ale statistiky jsou neúprosné. Moje nejmladší pacientka s rakovinou prsů měla 23 let. Z poslední statistické ročenky 2018 bylo diagnostikováno 7 pacientek s karcinomem prsu od 20-24 let a 40 pacientek s karcinomem prsu od 25 – 29 let v celé ČR.

Jaké jsou časté mýty a nepravdy o rakovině prsu?

Je doporučováno chodit na preventivní vyšetření prsů od 30 let 1 x za 2 roky. Mamoložka ale doporučuji chodit na vyšetření 1x ročně, protože u mladých žen nádory většinou rychleji rostou, jsou agresivnější a hůře se léčí.  U žen s pozitivní rodinnou anamnézou, tzn. že má rakovinu prsu matka nebo sestra, by žena měla chodit na vyšetření prsů 1x za rok už od 20 let. Dominantní vyšetřovací metodou v tomto věku je ultrazvukové vyšetření.

Postihuje pouze ženy


I muži mohou onemocnět rakovinou prsu, jedná se ale o diagnózu vzácnou. Ročně je hlášeno okolo 40 případů tohoto onemocnění u mužů k cca 7200 případů rakoviny prsu u žen. Rakovina prsu u mužů se projevuje bulkou pod bradavkou nebo u dvorce. Dochází ke vtažení nebo deformaci bradavky. Muži často přichází již s pokročilým prsním nádorem ve formě kožního vředu. Rakovina u mužů se léčí stejně jako u žen operací s následnou onkologickou léčbou. Muži s rakovinou prsu by měli být geneticky vyšetřeni.

Žádná historie, žádný problém


Mnoho žen neprovádí samovyšetření nebo nechodí na kontroly, protože si myslí, že když se rakovina prsu neobjevila v rodině, jsou mimo ohrožení. Ano, výskyt rakoviny prsu v rodině je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů, to ale neznamená, že rakovinu nemohou mít i ženy, u kterých v rodině předtím nebyla. Bohužel až 80 % žen onemocní i bez předchozí rodinné anamnézy.

Silikonová prsa způsobují rakovinu


Silikonové implantáty nezpůsobují rakovinu prsu, což je doloženo mnoha klinickými studiemi ve světě.  Je doloženo, že výskyt rakoviny prsu je stejný ve skupině žen s prsními implantáty jako ve skupině žen bez prsních implantátů.

Mamografické vyšetření bolí


„Samotné vyšetření může být malinko nepříjemné, především u žen s menšími prsy, ale nejedná se o žádnou intenzivní bolest. A hlavně, tento malý diskomfort dokáže zachránit život. Mamografické vyšetření totiž dokáže odhalit rakovinu již v počáteční fázi,“ dodává mamoložka.


Zdroj, foto: Perfect Clinic


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !