První zmínka o této obci se datuje k roku 1381. Ke konci 14. století se zejména díky velkému množství poutníků, kteří putovali do poutního kostela v nedalekých Hejnicích, začaly šířit zprávy o léčivých účincích místního pramene. Tento původní minerální pramen byl v té době zvaný Boží voda a věhlas obce díky němu rychle rostl. Malé lázně tu vznikly koncem 16. století, ale ve 30leté válce téměř zanikly. Jejich slávu opět vzkřísila šlechtická rodina Clam-Gallasů, majitelů Frýdlantského panství. Ti dali v roce 1760 vystavět první lázeňský dům. Význam lázní vzrostl po navrtání dalších pramenů v

V roce 1906 byl schválen nový název obce: Lázně Libverda. Od roku 1910 se minerální voda plnila do lahví a vozila se především do Německa. V roce 1936 byla obec povýšena na státní lázně a zařadila se mezi významné lázně České republiky. Dnes jsou lázně využívané především k léčbě pohybového aparátu, pro pacienty s onemocněním srdce a cév, pro léčbu nervových chorob a stavů vyčerpanosti. Jsou vhodné i pro rehabilitaci a kondiční turistiku. Základem léčby je Libverdská kyselka a hlavními léčebnými prostředky jsou uhličité koupele, rašelinné zábaly a lázně, vodoléčba a pitná kúra. Starý lázeňský park láká k procházkám, sportu (k dispozici jsou tu tenisové kurty a minigolf) nebo příjemnému posezení. V posledních letech procházejí lázně rozsáhlou rekonstrukcí a opět vzkvétají do krásy.

Z dalších míst v okolí stojí za návštěvu například Hejnice s poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie, město a také zdejší státní hrad a zámek Frýdlant, nejvyšší hora Smrk s nově postavenou rozhlednou, Raspenava atd. Na kole, které vám tu i půjčí, se můžete po značených cyklostezkách vydat třeba až do Polska nebo do Německa. V zimě můžete pro změnu využít řadu běžeckých stop.
Ať už do lázní zavítáte jako lázeňský host nebo jen na výlet, určitě nebudete litovat.
uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz