Jestli mám něco v rámci cestování ráda, tak to jsou různá muzea v přírodě, skanzeny. Mám takový pocit, že v naší zemi už asi není žádný, který bychom s mužem v minulosti nenavštívili. A tak je víc jak jasné, že při plánování toho, co „musíme“ v Nizozemí vidět, zařadili jsme do našeho itineráře výlet do Zaanse Schans.
Místo je označováno jako tradiční holandská vesnice v srdci Nizozemska. Jedná se o unikátní otevřený areál s historickými větrnými mlýny, dřevěnými domy a ukázkami tradičních holandských řemesel. Historicky byl Zaanse Schans průmyslovým centrem s množstvím větrných mlýnů, které poháněly pily, mlýny na obilí a jiné průmyslové zařízení. V období 17. a 18. století se jednalo o jedno z nejvýznamnějších průmyslových center Holandska. V průběhu 20. století však průmysl upadl a tak spousta historických staveb byla zbourána nebo postupně začala chátrat.

My jsme do areálu přišli z centra městečka přes most. Hned zkraje jsme v malém letohrádku narazili na šperkařskou dílnu a využili tak možnost podívat se, jak takové „poklady“ vznikají. Zároveň byla možnost si zde vyrobené produkty i zakoupit. Dále se nám moc líbila návštěva u sýrařů, kde jsme mohli sledovat „cestu“, která vede k tomu, že na konci můžeme ochutnat opravdu delikátní sýr. Opět nechyběla možnost si vybrané druhy sýrů zakoupit.
No a pastvou pro oči pak byla návštěva výrobny a muzea dřeváků. Dřeváky se vyráběly především ze dřeva topolů a vrby. Představovaly levnou a snadno vyrobitelnou obuv, která zůstala na rozdíl od kožené obuvi ve zdejší promáčené půdě voděodolná. Dřeváky se lišily dle toho, pro koho byly určeny. Jiné byly pro rybáře, jiné pro sedláky a pokud se jednalo o botu pro slavnostní příležitost, byly pak často bohatě řezbářsky zdobené a často malované. Podle tradic by každý muž své vyvolené před svatbou měl vyrobit pár dřeváků, ty svatební se dělávaly nejčastěji z dřeva lipového. To a spoustu dalšího jsme se dozvěděli při zdejší prohlídce a domů pro radost si dovezli alespoň dřeváčky jako magnet a přívěsek ke klíčům.
Areál je to vskutku velmi krásný a pokud by si člověk chtěl detailně vše prohlédnout, měl by si vyhradit minimálně 4 hodiny času. Co bylo příjemným zjištěním byl fakt, že vstup do tohoto areálu je zdarma. Připlácí se jen při vstupu do několika málo objektů, kde je pro návštěvníky připraven program. Pro nás opět nezapomenutelný zážitek.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz