Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 03.12. 2021
Dnes má svátek Svatoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Neaktuální trvalé bydliště vás může přijít na desetitisíce!

29. 05. 2012 | Finance
Udělejte si pořádek v dokumentech, překazíte tak milionové kšefty vymahačům dluhů, vzkazují lidem právníci. Pro řadu lidí je trvalé bydliště jen formálním údajem, který není potřeba měnit pokaždé, když se přestěhují.

„Bohužel je tato jejich domněnka může přijít velice draho, a to až na několik desítek tisíc korun,“
upozorňuje Mgr. Rostislav Kovář z právní poradny. Doslova na vlastní peněženku to můžete poznat především v souvislosti s vymáháním dlužných pokut a různých jiných, a to i promlčených pohledávek. Právě staré dluhy, které třeba i deset let nikdo nevymáhal, se v poslední době stávají zrádnou pastí i pro lidi, kteří si jinak své závazky pečlivě hradí.

Centrální evidence obyvatel

Neaktuální trvalé bydliště vás může přijít na desetitisíce!Byznys s promlčenými pohledávkami živí velmi dobře řadu firem. Princip je poměrně jednoduchý. Společnost odkoupí staré pohledávky od některého bankovního či pojišťovacího subjektu, poté je zažaluje u soudu a čeká na to, kolik dlužníků se bude proti jejím praktikám včas bránit, kolik zaplatí a kolik lidí se o svém závazku vůbec nedozví, protože nemá v pořádku své trvalé bydliště.

„Soud nejprve pošle platební rozkaz na adresu udanou věřitelem. Pokud se mu platební rozkaz vrátí jako nedoručitelný, pokusí se doručit obsílku znovu, a to na adresu, která je uvedená jako trvalé bydliště v Centrální evidenci obyvatel. Ta je totožná s adresou v občanském průkazu. Jestliže dlužník není zastižen ani na této adrese, pak soud platební rozkaz zruší a nařídí jednání.

Předvolání soudu se pak opět posílá na adresu uvedenou v Centrální evidenci obyvatelstva. Pozvánka se v takovém případě doručuje tzv. fikcí, tímto krokem se má po právní stránce za to, že dokumenty byly doručeny. Dlužník však fakticky o ničem neví a přichází tak o svoji jedinou možnost se bránit,“ popisuje častou praxi Kovář.

Dlužníka najde až exekutor

A to jen proto, že nemá v pořádku své trvalé bydliště nebo si nezajistí doručování pošty na aktuální adresu, kde se přechodně zdržuje! Přijde tak o možnost podat proti soudem nařízenému platebnímu rozkazu včasný odpor. U promlčených pohledávek se tak zcela zbytečně připraví o desítky tisíc, které by vůbec platit nemusel.

„Na poradenské lince denně řešíme hned několik dotazů, jak se lze bránit proti soudem nařízené exekuci. Při bližším prozkoumání případu obvykle vyjde najevo, že se klienti nezdržují v místě trvalého bydliště nebo si z nějakého důvodu nepřebrali poštu, a tím pádem se o žalované částce včas nedozvěděli. Bohužel v této fázi případu je na účinnou obranu již pozdě,“ popisuje Kovář nejčastější případy.

Řešením jsou datové schránky

Na základě zákona 300/2008 Sb., který se týká informačního systému datových schránek, mají instituce povinnost doručovat přednostně právě sem. „Pokud se tedy nebudete delší dobu zdržovat na adrese trvalého bydliště, určitě se vám vyplatí zřídit si datovou schránku, abyste se o případné komunikaci ze strany státní správy včas dozvěděli,“ doporučuje jednoduché řešení Kovář. Zřízení datové schránky je přitom pro občany zdarma a lze tak učinit na místech CzechPoint – obvykle tedy na každé poště.Zdroj: Poradna věřitele.cz

Alena B.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Promlčená pohledávka je skutečně promlčená, ovšem není nevymahatelná, což např. znamená, že pokud někdo vymáhanou částku nezaplatí, přestože byla vymáhána "včas", tzn. do dvou let od promlčení, stále je dluh vymahatelný. Pohledávky vůči státu svůj charakter nemění, tzn. - stále vymahatalné. Je třeba právo rozlišovat, bohužel.
Pan Mgr. Kovář - jsou -li použity jeho citace mne už předem vytáčí, protože o právu toho asi moc neví. To, že když má někdo trv. bydl. tam či jinde a bude se jednat o exekuci, to ano, ale kde jsou zmíněné další "parametry"? Vymahatelnost dlužné částky musí být u soudu podána nejpozději do dvou let. Zcela dohodnuté penále nemusí být nijak potvrzeno, jelikož stačí s upozorněním na případné penále proplacená jedna jediná faktura a další vystavená opět se sdělením o výši penále a předchozí se stejným dodatkem...
Obrázek uživatelky
profil
datová schránka nemá s kapacitou pošty nic společného. Divím se, že ty nevíš, o co jde.SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
není to s ouřady jednoduché a s tou schránkou taky ne...
my co nejsme moc zdatní ve vyřizování přes internet..musíme jen doufatSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
v první řadě myslela, že když je jednou něco promlčené, tak je to promlčené Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles