První jarní den 2023První jarní den 2023 Kdy se změní zimní čas na letní v roce 2023?Kdy se změní zimní čas na letní v roce 2023? Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 21.03. 2023
Dnes má svátek Radek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Nejčastější onemocnění psů a koček

13. 08. 2006 | Zvířátka

Vnitřních parazitů u psů a koček je velmi mnoho, nyní se tedy zaměříme na jeden druh a tím budou škrkavky. Škrkavka psí je nejčastějším parazitem u psů hlavně ve věku štěňat. Proč, to si nejlépe vysvětlíme na vývojovém cyklu škrkavek.


Dospělí psi i kočky se nakazí sežráním infekčních vajíček škrkavek. Ve střevech se z nich vylíhnou malé larvičky, které proniknou střevní stěnou do cév. Krev je roznese do různých tělních orgánů. Z nich se svým vlastním, aktivním pohybem dostanou do plic. Tam jsou vykašlané, opět sežrané a dostávají se zpátky do střev. V průběhu své migrace tělem se vyvíjejí, ve střevech dospívají a produkují nová vajíčka. Ta se potom dostávají trusem ven do přírody.


I když jsou larvičky škrkavek malé, svým putováním vnitřními orgány zvíře poškozují. Při malém počtu migrujících larviček vypadá napadené zvíře ještě úplně zdravě. Při větší invazi se mohou objevit trávicí poruchy, ale i zápal plic.Aby to nebylo tak jednoduché, všechny larvy škrkavek se nevracejí zpět do střeva. Zůstávají spát ve svalech psa nebo kočky, kde dlouhé roky přežívají bez pohybu. Probudí se, až když je fena březí a opět začínají putovat jejím tělem. Jsou schopné proniknout i placentou a nakazit tak ještě nenarozená štěňata. Z tohoto důvodu jsou prakticky všechna narozená štěňata nakažená škrkavkami. Další larvy se usadí v mléčné žláze feny nebo kočky a při kojení opětovně napadají mláďata.


U koček parazituje škrkavka kočičí, jejíž cyklus se liší od škrkavky psí jen jednou věcí: koťátka se nakazí škrkavkou až při kojení mlékem, ne dříve.


Nakažení v děloze nebo mlékem sice nemůžeme zabránit, ale můžeme snížit množství škrkavek pravidelným odčervováním matky i mláďat kvalitními odčervovacími preparáty.


Dospělá samice škrkavky vyprodukuje denně až 200 tisíc vajíček. Ty se ven dostávají trusem, ale infekčními se stávají nejdříve za 14 dní. To znamená, že čerstvý trus neobsahuje infekce schopná vajíčka. Velmi brzy se ale stávají extrémně odolnými a životaschopné (nakažení schopné) jsou několik let. Proto můžete všechny lokality, kde se nachází psí trus po neodčervených psech a kočkách, považovat za zamořené infekčními vajíčky škrkavek. Z těchto míst mohou být i splachované a odnášené vodou i do vzdálenějších míst. Vajíčka jsou lidským okem neviditelné a proto se stávají lehkým zdrojem nákazy nejen pro zvířata, ale i pro lidi.


Člověk se nakazí infekčními vajíčky škrkavek a vůbec nemusí být majitelem psa. Hlína obsahující vajíčka nám může vletět do úst při práci na zahrádce, naše děti si při hraní na písku rády olizují špinavé prsty atd. Nakazit se můžou i kuřáci, kteří si málokdy umyjí ruce předtím, než si zapálí cigaretu. Nedostatečná hygiena je tedy hlavní příčinou nákazy lidí. Onemocnění lidí larvami zvířecích škrkavek se nazývá „larvální toxokaróza“.


Z vajíček škrkavek se i ve střevech člověka vylíhnou larvy, které putují prakticky do celého těla – s nejčastějším výskytem larev v oku, mozku a střevech. Většina nakažených osob netrpí vážnými zdravotními problémy; o tom, že jsou infikovaní, se mohou dozvědět náhodně při jiném vyšetření.


Odpověď na otázku „Proč je důležité odčervovat psy a kočky?“ je tedy jednoduchá. Musíme chránit nejen zdraví zvířat, ale i zdraví lidí. Zvířata musíme pravidelně odčervovat a okamžitě sbírat jejich trus při procházkách. Ostatní je jen věcí základních pravidel hygieny !
Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
obyčejná co mám doma....tak super,bez problému,a druhou co chtěla dcera,mainskou mívalí-samý problém,parazity,se střevy....těch penězSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
najviqac maju problemy psy šľachtene
Obrázek uživatelky
profil
...je možné se nakazit obyčejným dotykem s kontaminovanou zemí.No děkuji.A to jsem si vždy dával pozor, i na "láskyplné" olizování od zvířat.Jistě,ona tím dávají nefalšovaně najevo svou náklonnost.Díky za zvířata Smajlík !!Ale přesto jsem se vždy šel umýt.No to je o strach.Ikdyž zase na druhou stranu se říká,že děti na vesnici mají lepší imunitu než městské.
Obrázek uživatelky
profil
NEZBÝVÁ NEŽ SOUHLASIT
Obrázek uživatelky
profil
Každý správný majitel se účinně brání mít nemocného psa, či kočku. Možná majitelé, kteří mají psa pouze na dvorku tomuto nepřikládají až tak velkou váhu.
A dost možná, že právě pro všechny ostatní - bohužel.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles