-Komerční sdělení-
O svátcích si většinou dopřáváme, takže na úkor ovoce, zeleniny a lehce stravitelných pokrmů volíme spíše sladké, slané a smažené jídlo. Přidáme-li lenošení u pohádek a bujaré silvestrovské oslavy, není divu, že úplně fit se po vánočních prázdninách cítí jen málokdo. Zkuste proto svému tělu dopřát novoroční očistnou kúru, díky níž se snáze zbaví odpadních látek a načerpá novou energii.
Začátek očistného procesu si raději naplánujte na víkend, kdy nejste v práci a máte více klidu. Chcete-li přihlédnout i k jiným faktorům, pak je podle lunárního kalendáře nejvhodnější doba pro půst či očistu těla při úplňku a pokračuje ještě během ubývajícího měsíce až do novoluní.
Plánujete-li odlehčit svůj jídelníček, pak v něm samozřejmě vyhraďte více prostoru pro ovoce a zeleninu, které konzumujte ideálně syrové nebo dušené. Z příloh se nejlépe hodí brambory či rýže, z masa například ryby nebo kuřecí prsa. Důležitý je také pitný režim. Platí, že denní příjem tekutin by se měl pohybovat kolem dvou litrů, záleží ale na řadě faktorů, k nimž patří i tělesná hmotnost a fyzická zátěž. Při očistné kúře můžete zvýšit příjem tekutin, ale postupně, nikoliv nárazově. Neméně důležité je dopřát si v tomto období čas na relaxaci a odpočinek.
Půst může mít různé podoby
Užitečný návyk, který podporuje očistné procesy, je jednodenní půst. Pro někoho jde o den bez masa, někdo si místo půstu dopřává tzv. zeleninový a ovocný den, kdy jí pouze čerstvé ovoce a zeleninu a pije ovocné a zeleninové šťávy, vodu či bylinné čaje. I toto je možná forma očisty, kdy tělo dostane velké množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Ti, kteří dodržují půst důsledněji, se zcela zdržují jídla a pijí pouze vodu nebo bylinné čaje. Zvlášť pro ně je důležité dopřát si klidový režim a v rámci možností zůstávat v teple. Nezapomínejte ale, že půst, byť jednodenní, nemusí být vhodný pro každého. Nejste-li zcela zdraví nebo užíváte-li léky, konzultujte půst i očistnou kúru předem se svým lékařem. Nikdy s nimi nezačínejte v době, kdy je vaše tělo oslabené, například po nemoci, nebo když se nacházíte pod velkým psychickým tlakem.
Inspirace z přírody
Při novoroční očistné kúře můžete své tělo podpořit i přírodními látkami, které jsou obsaženy v bylinkách. Patří k nim ostropestřec mariánský, který je považován za antioxidant a je mu připisována celá řada pozitivních vlastností. Příznivě působí například na normální trávení a funkci jater, podporuje ale i pročištění a přirozenou obranyschopnost organismu.
Další v této souvislosti dobře známou bylinou je smetanka lékařská, která přispívá mimo jiné k normální činnosti jater a žaludku, ale i ke správné funkci močové soustavy. Podporuje i metabolismus sacharidů.

Bylinky stále po ruce
Zimní měsíce sběru bylin v přírodě tolik nepřejí. Více tak musíte spoléhat na doma pěstované bylinky nebo na sušené zásoby, které se skvěle hodí například k přípravě čajů. Další možností jsou extrakty z bylin, které jsou ještě o něco silnější. Kombinaci extraktů z celé řady bylin, k nimž patří ostropestřec mariánský, smetanka lékařská, bříza bílá, zelený čaj nebo celík zlatobýl obsahuje spolu se šťávou z aronie černé a švestek tekutý doplněk stravy Liftea Metabolic, který je pro očistné kúry jako stvořený. Stačí si každý den rozmíchat doporučenou denní dávku 15 ml v 1,5 litru vody, kterou pak budete během dne po doušcích upíjet.
Více se o něm i obsažených bylinách dozvíte na www.zdravi-liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.