Symbolem města je moudrá sova, která prý přináší štěstí. Podaří se Vám ji najít vytesanou v podobě sošky na venkovní zdi gotického kostela Notre Dame v samotném historickém centru. Když se jí dotknete levou rukou, přinese Vám štěstí nebo splní tajné přání. A zřejmě to funguje, protože soška je už značně ohlazená od turistů, kteří štěstí neponechali náhodě ani osudu, až je sova téměř k nepoznání. Vznik této magické legendy si už nikdo z místních nepamatuje, ale dotknout se sovičky a věřit, že moudrý pták přinese štěstí i Vám, určitě stojí za vyzkoušení.
Sova provází turisty po celé historické části města v podobě cedulek a šipek umístěných na chodnících, takže pomocí dobře promyšlených turistických tras můžete stopovat jednu významnou památku za druhou a sova se tak stane Vaším věrným průvodcem po důležitých místech, která byste v Dijonu neměli minout.

Mezi nepřehlédnutelné rozhodně patří katedrála sv. Beninga Dijonského, která je společně se svojí zachovanou románskou kryptou zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a její historie sahá až do roku 511. Mezi další dominanty města patří kostel sv. Michaela, kde se mísí renesance s barokem, a který stojí v blízkosti Paláce burgundských vévodů. Pokud chcete mít Dijon jako na dlani, jste právě v paláci na tom správném místě. Stačí vystoupat tři stovky schodů věže vévody Filipa Dobrého (ano, toho vévody, který se spojil s Angličany a vydal jim Johanku z Arku) a věřte, že náročný sportovní výkon spojený se zdoláváním schodů středověké věže bude náležitě odměněn nádherným výhledem, který předčí vaše očekávání. V Paláci burgundských vévodů můžete navštívit i Muzeum výtvarného umění a především nevynechejte Salle de Gardes, kde jsou umístěny velkolepé hrobky vévodů s mohutnými sochami i detailně propracovanými desítkami působivých mramorových sošek truchlících a spoustou dalších uměleckých detailů hodných obdivu.

Zdroj: Eurolines