Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Den otců v roce 2022Den otců v roce 2022 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 25.05. 2022
Dnes má svátek Viola
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Pouští a oázami Egypta

1. 11. 2009 | Afrika

Pyramidy, přímořská letoviska uRudého moře, jsou nejčastějším cílem turistů mířících za sluncem do Egypta. Nekaždý ale ví, že zajímavou dovolenou je možné strávit i v poušti. Sahara skrývá nečekaná přírodní iarcheologická překvapení. Část pouště je ale vojenským prostorem, proto je zdemožné cestovat jen s patřičným povolením. 


Baharíja


Velmi dobře dostupnou oázou je Baharíja, která je vzdálená 365 kilometrů od Gízy a která až do středověkusloužila jako zastávka karavan na cestě z Maghrebu do Mekky. S Káhirouji v současnosti spojuje asfaltová silnice. Baharíja je oázou mnoha minerálních pramenů, nachází se jich zde více než 300. Oáza je proslulá rozsáhlýmiarcheologickými nálezy v Údolí zlatých mumií. Některé z nich můžetevidět v místním muzeu.

egyptBaharíja je místem odkud seturisté mají možnost vydat na safari do pouště na velbloudech čiv džípech. Sahara kolem Baharije je velmi proměnlivá. Nejprve vás překvapítemně černá poušť bez života připomínající měsíční krajinu. O několik kilometrůdál se postupně zesvětluje a přicházejí překvapení v podobě křišťálovéhory, vápencových útvarů připomínajících zkamenělé korálové útesy nebo místa zvaného „oblast zkamenělých květin“, kde se na zemi hojně povalují malé černé vulkanické kamínky připomínající růže. 


Siwa

Velmi zajímavou oázou Západní pouště je Siwa. Z Baharíji se do ní dostanete jedině džípem. Autobusem je dosažitelná pouze ze severního pobřeží z Marsa Matruh. Cesta džípem ale stojí rozhodně za to. Tady se setkáte s pravou pouští s vysokými dunami a budete-li mít štěstí, uvidíte i fata morgánu.

Nejdůležitějším městem oázy je Shali.Uprostřed něj naleznete strašidelné ruiny, které jsou pozůstatkem staré vesnice, kterou zničily přívalové deště.
Okolní krajina je charakteristická datlovými a olivovými háji, které se táhnou až po hornatý obzor, hrobkami skrytými ve skalách, slanými jezery.
U Shali si můžete pronajmout kola nebo povozy s osly a vypravit se na cestuegypt palmovými háji oázy. První zajímavou zastávkou jsou ruiny chrámu boha Amona, kde vyslechl své proroctví Alexandr Veliký. Směrem na jih je Sluneční pramen, zvaný Kleopatřina lázeň. Dále pocestě narazíte na Mrtvé hory skrývající do skály vytesané hrobky, které pocházejí z doby Ptolemaiovské a pozdně římské.

Okolí Siwy nabízí skvělé podmínky pro pouštní safari v džípech, nedaleko začíná rozsáhlá oblast písečnýchdun tzv. Velké písečné moře


Dakhla

Dakhla je neúrodnější z oáz. Je plná palmových hájů, sadů a farem. Pokud máte k dispozici dopravní prostředek, můžete navštívit citadelu El-Qasr, pohřebiště Balat, svatyni v Deir el-Haggar a pozůstatky faraónské doby u El Musawaka.


Farafra

Nejmenší a nejméně navštěvovaná oáza se rozkládá na náhorní plošině. Je blízko Bílé pouště, což je oblast s bělostnými vápencovými sochami, které vytvaroval pouštní vítr. Můžeme zde nalézt útvary připomínající různorodá zvířata a dokonce i Sfingu. Obzvlášť působivý zážitek na návštěvníky čeká při západu slunce nebo za svitu měsíce, který poušti poseté ožívajícími kameny dodává tajemnou atmosféru.


Charga

Charga láká na starobylá místaj ako je Hibisův chrám, který je jediným architektonickým důkazem perské okupace Egypta, a pohřebiště Bagawat, které obsahuje několik set hrobů z 5.století. V některých z hrobů se zachovaly nástěnné malby s výjevy ze Starého a Nového zákona.


Zdroj: Egypt Travel.cz


Simbelmine
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2   3   4  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
...supr čteníčko...SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
tady by mohl jeden u toho sedět a číst a číst ...
Obrázek uživatelky
profil
moc kouzelné a poučné vyprávění,které přímo láká k návštěvě!!!
Obrázek uživatelky
profil
Do Egypta se určitě ještě vrátíme.Navštíli jsme s přítelem Hurgadu.Památky Egypta jsou úžasné. A moře!Přítel se s mořem nechtěl ani loučitSmajlík..ten vodní život nikde jinde není.Určitě pojedeme zase, ale chtěli bysme do Sharmu, na pyramidy je to totiž blíž než z Hurgady!
Obrázek uživatelky
profil
ještě jsem tam nebyla,ale chystáme se ,snad to vyjde příští rok
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles