Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 09.07. 2025
Dnes má svátek Drahoslava
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Prachatice a okolí

7. 07. 2025 | Česká republika
Při putování po naší domovině nalezneme řadu opevněných měst a městeček s pozůstatky hradeb, bastionů a dalších fortifikačních prvků, které byly ve středověku nezbytné k jejich obranyschopnosti. V rámci rozvoje měst byly často strženy, ale pokud se, alespoň částečně, dochovaly, jsou dnes chráněny jako kulturní památka a významně přispívají ke koloritu místa.

Přesně tak je tomu v Prachaticích, kde se pás hradeb dochoval takřka v původním rozsahu. A tak si prohlížíme baštu Helvít,  parkán u Dolní brány, kde je mezi hradební zdí a první městskou zástavbou hezky upravený park, a prostor mezi dvěma prstenci hradeb za Hospicem sv. Jana Nepomuka Neumanna, v němž půvabné místo k odpočinku doplňuje jezírko s koi kapry a voliéry s papoušky, kanáry a bažanty.

Z dalších památek nelze přehlédnout Starou a Novou radnici, krásné renesanční domy na náměstí, kašnu se sochou Spravedlnosti a kostel sv. Jakuba Většího. Jeho zasvěcení není náhodné, apoštol Jakub je patronem mnoha profesí, mj. poutníků, kupců a obchodníků, s nimiž historie města úzce souvisí.

PrachaticeNásledně opouštíme historické centrum a z Malého náměstí se vydáváme na Svatopetrskou naučnou stezku. První zastávka je hned za rohem, u přírodní památky Žižkova skalka. Jde o výrazný skalní blok, součást křemenného valu, který se táhne severovýchodním směrem k Těšovicím. Právě zde je jedno z míst, kde žíla vystupuje nad povrch. Můžeme odtud zhlížet na město, stejně, jako to při jeho dobývání a obléhání činil v roce 1420 Jan Žižka nebo na počátku třicetileté války, v září 1620, císařský generál hrabě Buquoy.

Stezka mírně stoupá a kopíruje křížovou cestu, na které se dochovalo celkem deset kapliček a božích muk z 18. a 19. století. Kromě nich míjíme i trojboký žulový jehlan připomínající konec životní pouti jednoho prachatického měšťana v roce 1803.
Poslední zastávkou je nejstarší prachatická stavba, kostel sv. Petra a Pavla. Obklopuje ho krásně udržovaný městský hřbitov.

Svatopetrská NS zde sice končí, ale lze se napojit na Vyhlídkovou stezku kolem Prachatic, takže stále pokračujeme po zelenobílém psaníčku. To nás provede okrajem města na Šibeniční vrch  a úpatím Dubového vrchu. Pro zpestření jsou zde na několika místech dřevěné sochy. Původně jsme chtěli pokračovat až ke zvířecí obůrce, ale počasí je aprílové a jsme rádi, když jednu z přeháněk můžeme přečkat pod stříškou turistického odpočívadla. Na rozcestí Pod Cvrčkovem proto přecházíme na modrou značku, která nás vrátí do centra Prachatic.

Můžeme tak dokončit průzkum zbývajících uliček s renesančními měšťanskými domy a výlet zakončit v místní pivovarské restauraci. Sladovnictví a pivovarnictví patří k Prachaticím  stejně jako třeba Zlatá stezka, která tudy procházela. Město ležící na obchodní stezce bohatlo, zalidňovalo se a i slad se stal obchodním artiklem. Podle toho, jak úroveň a význam města kolísaly, ať vlivem válek, požárů, hospodářských krizí či politických změn, vedlo se i pivovarnictví. Provoz měšťanského pivovaru byl ukončen v roce 1949. Tradici vaření piva v historickém centru se podařilo obnovit v roce 2015.
Okolí Prachatic nabízí i další cíle. Asi nejznámější je kamenná rozhledna  z roku 1883 na vrcholu Libína. Na jeho úpatí (za bývalými lázněmi sv. Markéty) je hezké dětské hřiště Areál lesních her a nad ním křížová cesta ke kapli sv. Filipa Neri. Ani zde davy neproudí, ale ještě více „utajená“ je krátká naučná stezka s názvem Utajená obrana Prachatic. Začíná u parkoviště v Libínském sedle, a vede k několika řopíkům v okolí. U hlavní trasy je 8 velkých, pěkně zpracovaných informačních tabulí, které návštěvníky seznámí s objekty lehkého opevnění, jejich maskováním, taktickém řešení, výzbrojí a historickými souvislostmi. Na čtyřech řopících jsou umístěny menší panely s konkrétními údaji k danému objektu.

Ať se budete kochat malebnou kulisou středověké minulosti města nebo vrazíte za výhledy a novodobější historií do jeho okolí, určitě se vám tu bude líbit. 

IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Prachatice a okolí:

Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
Prachatice a okolí
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Opět krásně napsané Smajlík Do Prachatic se rádi vracíme už léta, i když při naší první dovolené před téměř 33 lety s ročním synem jsme tu zažili docela krušné chvilky.
Obrázek uživatelky
profil
Také jsme to tu prolezli už vícekrát, zajímavé město, malé, ale pěkné
Obrázek uživatelky
profil
Hezký článek i fotkySmajlík
Obrázek uživatelky
profil


Pěkný článek a hezké fotky Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles