Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Býk - roční horoskop na rok 2025Býk - roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 03.05. 2025
Dnes má svátek Alexej
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pražská zeleň - Letenské sady

9. 06. 2020 | Česká republika
Prohlížela jsem si obsáhlý a pestrý archiv svých námětů na vycházky a výlety křížem krážem republikou a všimla si, že pražským lesoparkům a zahradám jich za poslední roky bylo věnováno devět. Kam tedy za pražskou zelení zamíříme při jubilejním desátém? Co třeba do Letenských sadů!

Jde (po Stromovce) o druhý největší park v Praze 7. Ze severu je lemovaný  Letenskou plání, prudký svah k jihu končí na vltavském nábřeží. Jeho vyvýšená poloha umožňuje hezký výhled na pražskou kotlinu. To mělo svůj význam především strategický, v podstatě při každém obléhání Prahy zde tábořila vojska.

Letenské pláně pamatují opravdu různorodé události, sloužily ke shromažďování i zábavě. Již v roce 1261 se zde konala korunovační slavnost krále Přemysla Otakara II. V novodobějších dějinách se tady hodně sportovalo, počátkem 20. století vznikl lehkoatletický stadion, kurty, stadiony Sparty a Slavie (ta se později přestěhovala do Edenu), konaly se zde předválečné všesokolské slety.

Letenské sadyPlocha byla využívána pro cirkusová šapitó i cirkusy zcela jiného druhu - vojenské přehlídky a prvomájové průvody. Samostatnou kapitolu tvoří stavba a zbourání obřího pomníku jednoho z největších diktátorů a masových vrahů historie, Josifa Vissarionoviče Stalina.
Pláně byly svědkem protestní demonstrace při Sametové revoluci, v roce 1990 zde sloužil mši papež Jan Pavel II. při své první návštěvě Československa.

Letná, to je především prostor. A zjevně stále existuje dost lidí, kteří, jakmile se jim volný prostor naskytne, mají nutkavou potřebu ho něčím zaplnit.
Plánovala se tu výstavba budovy university, Parlamentu, památník Tyrše a Fügnera, Oceanárium, památník osvobození Rudou armádou, Národní galerie a nejspíš máte v živé paměti návrhy Národní knihovny architekta Jana Kaplického.
Při procházce Letenskými sady a jejich blízkém okolí se setkáme i s řadou zajímavých objektů. 
Začneme u Hanavského pavilonu, který reprezentoval práci Knížecích hanavských železáren komárovských na Zemské jubilejní výstavě v roce 1891. Půvabná  novobarokní stavba s četnými litinovými prvky byla majitelem železáren knížetem Vilémem Hanavským darována Praze, rozebrána a přestěhována na současné místo. Dnes slouží jako restaurace a je odtud krásný výhled.

Další z mnoha pohledů na město se naskýtá z míst, kde dříve stával Stalinův pomník a dnes Pražský metronom. Upraveným parkem s dětskými hřišti projdeme až k novorenesančnímu Letenskému zámečku (možnost občerstvení), připomínajícímu italskou vilu. Zajímavostí je, že zde byla v letech 1891-1916 konečná zastávka letenské lanové dráhy. Ta měla dva vozy a fungovala stejně jako v té době lanovka petřínská, systémem vodní převahy.

V meziválečném období jezdilo na trase bývalé lanové dráhy pohyblivé schodiště, jakýsi předchůdce dnešních eskalátorů. Poslední zbytky zařízení po lanové dráze a eskalátoru zanikly v letech 1949–1951 při výstavbě Letenského tunelu, který se nachází přímo pod námi.
Přejdeme za budovu zámečku k technické památce - nejstaršímu dochovanému kolotoči v Evropě. Možná také pamatujete figury koní se skleněnýma očima, rytíře na středovém sloupu, vybavíte si vůni zaprášeného dřeva a koňských kůží a plechový břinkot skříňového orchestrionu.
Na dohled je Národní technické muzeum a Národní zemědělské muzeum, jejichž expozice určitě stojí za návštěvu a podrobná prohlídka zabere hodně času. Necháme si ji tedy na jindy, dokončíme procházku parkem a zamíříme k pavilonu Expo 58. Tato originální stavba získala na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu nejvyšší ocenění, Zlatou hvězdu.

Byla demontována, přesunuta do Letenských sadů a do roku 1990 sloužila jako restaurace. V poprivatizačním chaosu téměř zchátrala, dnes jsou zde kanceláře reklamní firmy. 
Procházka Letenskými sady není jen obyčejnou procházkou parkem, ale může být i připomínkou střípků naší historie.

IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Pražská zeleň - Letenské sady:

Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
Pražská zeleň - Letenské sady
 



Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
ráda jsem si přečetla znovu.. ještě mrknu na fotečky..
Obrázek uživatelky
profil
Pěkný koutek Prahy
Obrázek uživatelky
profil
v součastné době nefunguje. Probíhá rekonstrukce, mechanizmu i koní. Kůže jsou originál. Dělala se velká sbírka mezi lidmi. Je to opravdu skvost.
Obrázek uživatelky
profil
...Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Letenské sady a Thomayerovy sady jsem měla v plánu .....předběhnutí odpouštím. Mám další zajímavosti z těchto míst, takže ty časem doplním. Hanka
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles