Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Střelec - roční horoskop na rok 2023Střelec - roční horoskop na rok 2023 Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 01.12. 2023
Dnes má svátek Iva
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Rakovina tlustého střeva mýtů zbavená

23. 01. 2010 | Nemoci
Vzhledem k tomu, jak častým onemocněním je rakovina tlustého střeva právě v naší republice, by se zdálo, že o ní musíme vědět již téměř vše. Bohužel, o většinu chorob se začneme zajímat až tehdy, pokud nás začnou reálně ohrožovat. Přitom právě znalosti a z nich vyplývající důkladná prevence nám může pomoci se nádorovému onemocnění vyhnout.


Základem je včasná diagnóza

Většina případů rakoviny tlustého střeva by byla lépe léčitelná, kdyby se na ně přišlo včas. A včasná diagnóza je právě u tohoto typu rakoviny poměrně jednoduchá. Stačí jen na ni myslet a nezanedbat screeningová vyšetření – konkrétně vyšetření stolice na skryté krvácení (Hemokult) a v odůvodněných případech kolonoskopické vyšetření. A právě to je také opředeno několika nezaslouženými myty.


První mýtus: rakovinou tlustého střeva onemocní hlavně muži

Přestože ženy mají na první pohled tendenci stravovat se zdravěji a jíst více ovoce a zeleniny, rakovina tlustého střeva hrozí všem stejně. Ani ženy si nemohou dovolit zanedbat včasná screeningová vyšetření.


Druhý mýtus: cítím se úplně zdráv, nemohu mít rakovinu

V počátečním stadiu nemá rakovina tlustého střeva naprosto žádné příznaky. Rozpoznat ji včas dokáže pouze screeningové vyšetření na skryté krvácení do stolice nebo kolonoskopie.


Třetí mýtus: příprava na kolonoskopii je složitá a nepříjemná

Příprava na kolonoskopii zahrnuje vyčištění střeva pomocí projímavých roztoků a třídenní bezezbytkovou dietu. Tyto procedury mohou být náročné pro ležící pacienty nebo pacienty s jiným závažným onemocněním, zdravý člověk však přípravu na kolonoskopii v naprosté většině případů zvládá bez obtíží.


Čtvrtý mýtus: kolonoskopie je velmi nepříjemné vyšetření

Pravdou je, že pacienti, kteří toto vyšetření musí z jakéhokoli důvodu podstupovat častěji, ho nevnímají hůře než například zubní prohlídku. Hlavní roli zde hraje zvyk. Samotné vyšetření zabere 20 až 30 minut a nepříjemné pocity či případnou bolest lze zmírnit sedativy.


Pátý mýtus: kolonoskopie je jediný způsob, jak zjistit rakovinu tlustého střeva

Jako screeningové vyšetření se plošně používá nikoli kolonoskopie, ale test na skryté krvácení do stolice (Hemokult). Pouze v případech, kdy je podezření na rakovinu větší, je vhodné podstoupit kolonoskopické vyšetření. Nově od letošního roku si pacient - je-li mu 55 let a více - zvolí, zda požádá bezplatně o test 1x za 2 roky nebo o kolonoskopii 1x za 10 let.

 

Zdroj: Kolorektální-karcinom.cz

 

Mirka Bali

ChytráŽena.czTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
je to stašná zákera
Obrázek uživatelky
profil
ale tú kalonoskopiu nejako lekári radi predpisujú
Obrázek uživatelky
profil
rakovinu tlustého střeva mi zemřel taťka, sestra už byla na vyšetření, já ještě ne. Asi bych měla, že?
Obrázek uživatelky
profil
Pro dobrou očistu tlustého střeva je velmi dobré sníst grep nebo pomeranč se slupkou. Ne s kůrou. Doslova to vyčistí nánosy ve střevě. Je dobré sníst alespoň jednou týdně.
Obrázek uživatelky
profil
Měla ji matka mého otce. Já jsem si myslela, že
mne nikdy nic takového nepotká, ale pouze z našeho
příbuzenstva má rakovinu šest osob. Určitě bude
také dědičná.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles