Červená řepa - nejoblíbenější receptyČervená řepa - nejoblíbenější recepty Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 14.09. 2024
Dnes má svátek Radka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Rány potřebují dobře nakrmit

1. 02. 2010 | Nemoci
Aby naše tělo správně fungovalo a my se cítili dobře, je potřeba dodávat našemu organismu dostatečné množství vitamínů, minerálů a energie ve formě kvalitních živin. Nároky na dodávku energie, stejně jako spotřeba dalších látek, se zmnohonásobí, pokud je naše tělo vystaveno nepříznivým vlivům, se kterými se musí vypořádat. Proto je správná a dostatečná výživa základním předpokladem pro správné hojení.


Bílkoviny – základní stavební kámen

Cukry, tuky a bílkoviny jsou živiny nezbytně důležité pro správný chod organismu. V případě hojení ran mají nepostradatelnou úlohu bílkoviny, jejichž nedostatek obnovu tkáně naruší. Vazivové buňky proteiny (bílkoviny) potřebují pro své dělení a novotvorbu vaziva, kterým ránu zacelí. Nedostatek bílkovin může také zvýšit riziko vzniku zánětu.


ABeCEda vitamínů

Vitamíny patří také k základním a nepostradatelným složkám lidské potravy. I v jejich případě je požadavek na zvýšený přísun v období hojení opodstatněný. Významnou roli v procesu hojení hraje vitamín C. Zajišťuje totiž správnou a dostatečnou tvorbu kolagenu – nerozpustné bílkoviny, jež je základní stavební složkou pojivových tkání. K novotvorbě cév, vaziva a buněk pokožky a sliznice přispívá vitamín A. Také komplex vitamínů B a vitamíny E a K mají obrovský význam při hojení.


Měď, zinek, železo = lepší hojení

Nesmíme opomenout ani minerály, jejichž nedostatek by se mohl na nesprávném a zdlouhavém hojení také podepsat. K dostatečné tvorbě vaziva napomáhá měď. Zinek je zase díky svému vlivu na enzymy (bílkoviny, které se účastní chemických přeměn v živých organismech) velice důležitým prvkem pro metabolismus celé řady živin. Dostatečný přísun kyslíku, bez kterého by se hojení v žádném případě neobešlo, zajišťuje železo.

Nyní už víme, že pokud chceme přispět k hojení, je potřeba dodat tělu potřebné množství stavebního materiálu. Samozřejmě zde platí, že kvalita významně předčí kvantitu.

 

Zdroj: Hojení-ran.cz

 

Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Celý život se mi rány špatně hojily. Buďto jsem na něco alergická, vždy mi vše nateče a začne mokvat a bolet. Začala jsem používat mast na krávy. Namažu a mám po otoku a bolesti. Někdo
sice říká, že je to šodlivé, ale ne vůči mně.
V tom případě asi budu kráva.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles