Ve středu ostrova Malta se nachází na evropské poměry malé město Mosta. Má asi 22 tisíc obyvatel, ale pro Malťany a konec konců i pro turisty má obrovský význam. Malťané jej považují za jakési duchovní centrum země a turisté jako významnou dopravní křižovatku, po hlavním městě Valettě vlastně nejdůležitější. Vedou sem cesty ze všech hlavních maltských prázdninových letovisek.
Do Mosty se ale jezdí hlavně kvůli místnímu chrámu. Jedná se o Farní kostel Panny Marie neboli Mostský dóm, kterému ale všichni říkají rotunda. Takto jsou pojmenovány i autobusové zastávky přímo u kostela. Proto sem dříve či později zavítá většina turistů.
Na místě významu místa již nedostačujícího renesančního kostelíku byl nový kostel postaven převážně v letech 1833 -1860 v neoklasicistním slohu podle návrhu maltského architekta Giorgio Grogneta de Vassé z peněz, které mezi sebou vybrali místní lidé. Peněz se často nedostávalo, a tak se stavělo pomalu, často bez lešení a chrám byl nakonec kompletně dokončen až v roce 1930.

Bohatě zdobený interiér kostela je vyveden převážně v bílé, modré a zlaté barvě. Zajímavostí je i replika německé bomby, která byla na kostel svržena 9. dubna 1942. Bomba propadla stropem mezi asi 300 farníků, aniž by vybuchla. To považují místní za zázrak. Neradi slyší, že šlo spíše o sabotáž dvou dělníků z plzeňské Škodovky, kteří do bomby nedali rozbušku. Jiná verze zase říká, že uvnitř byl místo trhaviny písek.
Malťané milují církevní svátky, procesí a svaté patrony. Nejvýznamnějším svátkem je v Mostě každý rok 15. srpna svátek Nanebevzetí Panny Marie. Je to velká sláva pro Malťany a nevšední atrakce pro turisty. Město je vyzdobeno prapory, fábory, sochami a slaví se téměř celou noc. Rotunda je otevřena celý den, vstupné se neplatí. Místní, kteří nemusí do práce, se zde ráno na chvíli zastaví, než odejdou na ranní kávu a pastizzi (taštičky z listového těsta plněné nejčastěji sýrem ricotta) do některé z řady kavárniček a bister rozmístěných v blízkosti rotundy.
Kvetinka65 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz