Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Býk - roční horoskop na rok 2025Býk - roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 04.05. 2025
Dnes má svátek Květoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Šest tipů, jak správně vybrat matraci pro kvalitní spánek

20. 06. 2020 | Péče o tělo
Velkou část života strávíme v posteli. Pro kvalitní spánek a odpočinek je proto správný výběr matrace a lůžkovin zásadní. Rozhodně však nelze počítat s tím, že například jedna matrace nám vydrží na celý život. Přestože některé aspekty pro kvalitní spánek se po desetiletí nemění, jiné již naopak neplatí. Stejně jako nákupní trendy, i tady platí, že lůžkoviny včetně matrací lze snadno nakoupit na internetu. Na co si tedy dát při výběru matrace pozor?  

1. Pružina, nebo pěna?


Ještě spíte na pružinové matraci? Asi ještě stále vzpomínáte na staré časy. Pružinové matrace byly doménou minulého století. S tím, jak šel vývoj dopředu, od pružin se postupně upustilo a nejen z hygienických důvodů se doporučují pěnové matrace. Pěnou je myšlen polyuretan neboli PUR pěna. Často lze najít označení „molitan“ nebo „molitanová matrace“. Molitan je obchodní značkou polyuretanové pěny konkrétního výrobce a je vyráběn tradičními postupy.

2. Velikost - spím sám, nebo s partnerem?


jak vybrat matraciObecné pravidlo říká, že matrace by měla být vyšší než tělo nejlépe o 20 cm (minimum je 10 cm), a co nejširší – ideál 90 a více cm. Proto vyšším postavám se doporučuje prodloužená délka. Jedním z největších témat bývá řešení postele pro partnery. Pokud se partneři neshodnou na tuhosti matrace a navíc nechtějí cítit vzájemně každý pohyb, řešením by měla být partnerská matrace. Musí však počítat s tím, že je od sebe bude dělit mezera uprostřed postele. V opačném případě by měli naopak sáhnout po celistvé dvojmatraci, která umožňuje lepší tělesnou blízkost.

Speciální kategorií jsou postele pro mladé. Přestože tato kategorie prakticky zanikla nyní je opět populární. Tyto postele mají většinou rozměr 120 x 200 cm nebo 140 x 200 cm a říká se jim „jeden a půl postele“ nebo také „postele na přilehnutí“. Jsou primárně určené pro denní spaní jednoho člověka, poskytují ale možnost občasného přespání druhého.

3. Tvrdá či měkká matrace?


Rozhodně se nelze řídit pravidlem, že čím tvrdší matrace, tím zdravější spánek. Vždyť drobné ženě a statnému chlapovi zřejmě stejná matrace vyhovovat nebude. Obecně je tedy možné shrnout, že čím vyšší je váha člověka, tím je vhodnější tvrdší matrace.

4. Jak dlouho mi matrace vydrží?


Matrace mají dvě životnosti - mechanickou a hygienickou. Matrace z moderních materiálů mají mechanickou životnost delší než hygienickou. Nicméně každá matrace by se po cca osmi letech měla vyměnit, a to právě z hygienických důvodů. Ve spánku naše tělo vypotí až litr tekutin plný odpadních látek. To všechno zůstane v matraci.

5. Rošt


Každá matrace si zaslouží kvalitní rošt, protože ten umožňuje mimo jiné cirkulaci vzduchu a zamezuje hromadění plísní a mikrobů. Kvůli tomuto hygienickému aspektu se nedoporučují dříve běžné deskové podklady.

Z čeho tedy vybírat?
Možností je například pevný laťkový rošt. Ten se skládá z několika pevných dřevěných latěk, spojených provázkem nebo látkou. Laťkový rošt již sice umožní odvod vlhkosti a prodyšnost, není ale stejně jako pevný rošt vhodný pro měkké matrace.
Naopak kvalitní lamelový rošt je ideální řešení. Skládá se z dřevěných, většinou březových lamel, po stranách uchycených v dřevěném rámu. V místě intenzivní opory těla většinou bývá vybaven regulátory tuhosti. Při zátěži se březové lamely prohnou a matrace tedy ‘nedosedne’ na tvrdý rošt či desku. Šetří tak nejen vaše záda, ale i matraci samotnou.

6. Jak se o matraci správně starat?


Pro udržení hygieny lůžka se doporučuje vedle snímatelného potahu dokoupit i tzv. vrchní matraci nebo chránič matrace, jakousi dodatečnou vrstvu, která zachytí pot, vlhkost a bakterie. Matraci je vhodné čas od času vyluxovat vysavačem, popřípadě vyklepat a řádně vyvětrat. Pro udržení tvaru je nutné matraci pravidelně otáčet, aby se zabránilo proleženinám.

Zdroj: Slevomat


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
hezky rozebráno kdy mít tvrdou a kdy měkkou matraci https://www.covybrat.cz/nejlepsi-matrace/
Obrázek uživatelky
profil
matrace máme s manželem nové s pur efektemSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles