Čas malinČas malin Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Radostná seznámení ve StarDanceRadostná seznámení ve StarDance Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 25.07. 2024
Dnes má svátek Jakub
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Trápí vás oteklé nohy? Dlouhodobé i rychlé rady, jak si ulevit

19. 06. 2024 | Nemoci
-Komerční sdělení-

Oteklé nohy trápí v létě mnoho lidí. Nejčastěji jde o projev onemocnění žil. Můžou ale souviset i s lymfatickými otoky, lipedémy, onemocněním srdce nebo ledvin. Ať tak či onak, jsou nepříjemné a je třeba vědět, jak nohám ulevit nejen okamžitě, ale i dlouhodobě.

Víte, proč nohy vůbec otékají? Tělo se v teple potřebuje nějak ochladit, a to se kromě většího pocení děje i tím, že se zvýší průtok krve v podkoží. Lidově řečeno teplo rozšiřuje povrchové žíly včetně těch na nohou. V žilách se poté zvyšuje tlak, který se postupně přenáší až do vlásečnic. V těchto místech začne docházet k úniku tekutin do okolních tkání a nohy začnou otékat.

Oteklé nohy nejsou přirozené ani v horku


Žilní poradnaPozor ale! Pokud máte dostatečně zdravé žíly neměl by vás pobyt v teple významně rozhodit. Zdůrazněných žil na těle si všimnete, ale jestli léto vyloženě protrpíte s oteklýma, bolavýma a těžkýma nohama, hlavní příčinou bude spíše chronické žilní onemocnění. V České republice ho má odhadem až 60 % dospělé populace1 a vzniká jako následek dědičné dispozice k oslabení žilních stěn v kombinaci s nedostatkem pohybu. Krev se zkrátka od nohou k srdci nevrací tak, jak by bylo potřeba, hromadí se a tlačí na oslabené žilní stěny. Právě otoky a bolesti nohou případně metličky a křečové žíly jsou projevy žilního onemocnění. Bližší informace o příznacích, léčbě a stadiích chronického žilního onemocnění najdete na www.zilniporadna.cz.


Co pomůže dočasně, ale ihned?


    • Dávejte si nohy nahoru: Polohování, kdy máte končetiny nad úrovní srdce a krev stéká k srdci díky gravitaci, je rychlý způsob, jak si okamžitě ulevit od otoků nohou. Nohy je dobré si přitom podepřít měkkým polštářkem.
    • Omezte pobyt na slunci: Opálené tělo může vypadat lépe než bílé, ale s chronickým žilním onemocněním, které je častou příčinou otoků, je lepší se moc paprskům nevystavovat. Eventuálně se opalujte vleže nebo přímo s nohama nahoře.
    • Masti na oteklé nohy a na žíly: Před návštěvou odborníka je obvyklou tendencí pacientů hledat rychlá řešení, což nemusí vést k odpovídajícímu výsledku. „Volně prodejné masti na žíly nebo otoky nohou mohou pomoci, ale jde spíše o úlevný pocit. Zpravidla nemají prokázanou účinnost a necílí na léčbu podstaty onemocnění. Zákazníky v lékárně proto upozorňuji na důležitost užívat léky na žíly předepsané lékařem, u kterých je jejich účinnost ověřená,“ upozorňuje PharmDr. Gabriela Kroupová z Olomouce.
    • Střídejte studenou a teplou vodu: Chlad přináší okamžitou úlevu. Studená voda na nohy je velice příjemná, ještě lepší je ale střídání teplot.
    • Choďte a hýbejte se: Otoky nohou se zmírní i pohybem. Pokud jsou už příliš intenzivní, zkuste si předtím nohy zchladit nebo si je dát na chvíli nahoru. Ideálním pohybem je chůze, běh, cyklistika, plavání, jóga, pilates nebo žilní gymnastika.

Potíže je potřeba řešit dlouhodobě, ale když už se akutně projeví, je důležité vědět, jak si ulevit hned. Na rychlé rady ale nelze spoléhat donekonečna. Zkraje možná pomohou, ale čím více bude nemoc postupovat, tím menší úlevu přinesou.

Jak dlouhodobě bojovat?


    • Nezlehčujte projevy: Chronické nemoci nejsou akutní infekce, kde by se projevy objevovaly v řádů dní. Spíše se příznaky nenápadně a plíživě stupňují. Řešte problémy dříve, než vygradují.
    • Užívejte léky dlouhodobě, nejen v létě: „Při chronickém žilním onemocnění se užívají venofarmaka, léky, které zpevňují žilní tonus. Brání tvorbě žilních zánětů a zmírňují projevy žilního onemocnění včetně otoků. Genetická dispozice ke ztrátě pružnosti žilních stěn je daná a bohužel se nevyřeší sezonní léčbou. Lidé s vysokým krevním tlakem se také v horku cítí hůř, ale léky berou celoročně,“ říká PharmDr. Gabriela Kroupová. Venofarmaka může předepsat praktický lékař, který vás v případě podezření pošle ke specialistům na odborné vyšetření. Případně můžete zajít za specialistou sami, počítejte ale s rizikem delšího čekání.
    • Nasaďte si kompresní podkolenky: Kompresní punčochy pomáhají všem, kdo mají onemocnění žil, potíže s lymfou nebo příčinu svých otoků zatím neznají. Nosit by se měly ideálně celý den. Klidně si je však nasaďte i během dne dle vlastní potřeby. Oblékání vyžaduje trochu cviku, ale s návodnými tipy to dokáže za chvíli každý.
    • Dostatečně pijte: Z dlouhodobého pohledu je důležité mít krev dostatečně zředěnou. Hustá krev neteče tak dobře a odčerpat ji od nohou zpět k srdci je zbytečná zátěž pro žilní chlopně. Pro zdravé chlopně to nemusí být problém, ale proč jim neodlehčit? Dbejte proto na optimální příjem nealko tekutin. Omezte také sůl a alkohol, případně ho prokládejte vodou.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1.Karetová et al. Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře: Chronické žilní onemocnění – Novelizace 2021. SVL ČLS JEP Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, 2021.

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !