Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Jeřabiny - nejoblíbenější receptyJeřabiny - nejoblíbenější recepty Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Červená řepa - nejoblíbenější receptyČervená řepa - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 21.10. 2021
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 41. týden

11. 10. 2021 | Televizní tipy
Dva týdny dokumentární zábavy s Prima ZOOM. Dopřejte si bezpečnou cestu za poznáním díky Prima ZOOM.

Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 41. týden:


11. 10. 21.00 – Bizarní jídla VIII (1. díl)

Šéfkuchař Andrew Zimmern testuje legendární bizarní jídla, typická pro slavné destinace, na vlastní špičce jazyka. Během svých chuťových dobrodružství zjišťuje, jak tyto pokrmy vznikají, jak se připravují a jak se správně jí. Neohroženě se oddává kulinářským potěšením v hlavním městě Ugandy. Jihoamerická metropole Montevideo je mekkou všech masožravců. Andrew tady ochutnává pomalu připravovanou pečeni asado, tence nakrájený steakový sandwich chivito a mátový čaj Yerba.

Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 41. týdenV ekvádorském Guayaquilu se zaměřuje na kuchyni, která je stejně tropická jako frenetická. Ochutnává všechno od sladkých červených mangrových krabů až po knedlíky plněné křupavými kousky vepřového. Jídla, na která Andrew narazí, jsou skutečně stejně bizarní jako chutná! Už se vám sbíhají sliny? Pak si nenechte ujít ani jedinou epizodu kulinářského cestopisného seriálu, v němž si Andrew neohroženě dává do nosu v thajském Phuketu, japonské Kanazawě, na Bermudách nebo třeba v kalifornském Hollywoodu.

12. 10. 21.00 – Tajemná Čína (Hrobka nefritového obleku)

Přední archeoložka a vědkyně, doktorka Agnes Hsu, zamířila do nejvzdálenějších a nejkrásnějších míst v různých koutech Číny, kde odhaluje různá tajemství z dávno zapomenutých dob. Doktorka Hsu prozkoumává mimo jiné i královskou hrobku v Kantonu. Právě tady byl nalezen jantarový pohřební oblek typický pro zesnulé panovníky z dynastie Chan. Je v tom však háček. Neexistuje ani jeden historický záznam o žádném císaři, který by měl na takový pohřeb nárok. Kdo byl tedy tento muž a jaké říši vlastně vládl? Právě na to se pokusí odpovědět doktorka Hsu, která se zaměřuje také na slavný nález starodávné hrobky v Anyangu. Ten totiž šokoval celý archeologický svět. Někteří odborníci dokonce věří, že jde o místo posledního odpočinku vojevůdce Chao Chao, jedné z nejrozporuplnějších postav čínského období Tří říší. Co nám takový nález může prozradit o jedné z nejoslavovanějších epoch dějin Číny?

12. 10. 22.00 – Tajný život krav (Samuřin svět)

Většina z nás si myslí, že o krávách víme všechno: postávají na polích. Přežvykují trávu, co chvíli zabučí a samozřejmě dávají mléko. Jsou typickým symbolem zemědělství a venkovské krajiny, někteří je dokonce vidí jako symbol klidu a míru. Jenže krávy jsou mnohem víc než jen to. Všeobecně jsou brány jako mírumilovné, pokojné a trošičku hloupé. Ovšem to je chyba. Protože každá kráva má svou vlastní osobnost. Krávy jsou citlivé, umí se učit nové věci a jsou vcelku společensky založené. A taky se umí docela dobře bránit. Snímek je vyšperkovaný okouzlujícími záběry pořízenými z nečekaných úhlů a zábavným, neobvyklým a vzrušujícím způsobem odhaluje poněkud nečekané momenty ze života krav.

12. 10. 23.00 – Záchranáři divokých zvířat (1. díl)

Děje se to po celkem britském venkově, na pobřeží, dokonce i na zahradách. Divoká příroda se ocitá na hranici kolapsu. Mnohé druhy zvířat bojují o holé přežití. Musejí se potýkat s čím dál většími výzvami, protože na přírodu i nadále těžce dopadají lidské aktivity a moderní způsob života. Tento přírodovědný seriál přibližuje neuvěřitelně pestré rozmezí divokých zvířat ze všech koutů Velké Británie. Zároveň se zabývá problémy, které musejí překonávat dnes a denně jen proto, aby nevyhynuly. Co můžeme udělat pro to, aby se jim dařilo lépe?

15. 10. 20.00 – Kouzlo modrých hlubin (Asie)

Objevte unikátní krásu světů ukrytých na dně moří a oceánů omývajících všechny kontinenty. Kouzlo modrých hlubin je fantastickou výpravou za málo známými půvaby podmořského života, jaké jinde nemají obdoby. Sedmidílný dokumentární seriál natočil proslulý a uznávaný polský kameraman Darek Sepilo. Jeho záběry vám uvíznou v paměti navždy. Začínáme v Asii, kde prozkoumáme korálový trojúhelník mezi Filipínami, Indonésií a Malajsií. Nechybí blízká pozorování krmení žraloků, návštěva antarktických obydlí tuleňů leopardích nebo migrace velryb.

16. 10. 20.00 – Království lesa (Doba ledová)

Odhalte krásy a tajemství divoké a nespoutané přírody ve třídílné francouzské mini sérii Království lesa. Ponořte se spolu s námi do říše okouzlující evropské fauny a flóry. Herec a režisér Jacques Perrin a režisér Jacques Cluzaud nás vezmou s sebou na velkolepou výpravu napříč časem. Vyrazíme až 20 tisíc let do minulosti a budeme sledovat proměny lesního království z pohledu jeho zvířecích obyvatel v průběhu jeho celé, dvacet tisíc let dlouhé historie.

16. 10. 22.00 – Tajuplná Británie (Čarodějnice a démoni)

Lidé žijí v Británii už desetitisíce let a díky nim se tady také odehrálo mnoho různých zvláštních a tajuplných rituálů nebo událostí. Britský moderátor Clive Anderson a antropoložka Mary-Ann Ochota vyrazili na výpravu po celé Velké Británii, aby prozkoumali její posvátná místa a zjistili, jakým pověrám Britové věří. Doufají, že se jim přitom podaří odhalit dávná tajemství předků a lépe porozumět tomu, jaký byl svět, ve kterém žili. Podívejme se na tajuplnou historii Británie pěkně zblízka. A začneme rovnou s čarodějnicemi. Lidé ve středověké Anglii věřili, že existuje ďábel a má následovníky – čarodějnice. Ďábel byl šiřitelem neštěstí, zla, nemocí a smrti. Když obyvatelé Anglie zjistili, že je církev neochrání, začali vyrývat do stěn kostelů ochranné rituální symboly a nápisy k zahnání ďábla a proti čarodějnicím.

Později, ve 14. století, také proti morové ráně. Často se objevovaly pentagramy, dnes satanistický symbol, ve středověku tomu bylo naopak. Dále symboly sedmikrásky, které vznikaly nejen v kostelích, ale i na domech, chlévech a stodolách. Magii však používal nejen prostý lid, ale i kněží, a to k útoku kletbami, které měly seslat boží hněv na určitého člověka. V polovině 16. století začaly tyto symboly mizet. Král Jindřich VIII. Vydal roku 1542 zákon, podle něhož se z ďábelských praktik stal trestný čin. Čarodějnice byly obviňovány ze spolčení s ďáblem. V roce 1603, kdy usedl na trůn Jakub I., panoval v zemi chaos a obviňování z čarodějnictví zesílilo. Pětina všech vražd byla sváděna na čarodějnice.

Král Jakub I. se zúčastnil mnoha soudů proti nim a poslal na popravu řadu lidí. Tradovalo se, že čarodějnice na svá kouzla používaly například kořen mandragory, figurky a srdce propíchnuté hřebíky, když chtěly někomu ublížit. Obvinění z čarodějnictví mohla mít základ v problematických vztazích mezi sousedy, nebo při uhynutí dobytčete. Ve vězení v Colchesteru bylo uvězněno přes 200 čarodějnic. Soudy s nimi se konaly jen dvakrát ročně. Čarodějnictví v Anglii nebylo považováno za kacířství, kdy platil trest smrti upálením, ale za těžký zločin, za nějž byla oprátka. Poslední poprava za čarodějnictví se v Anglii konala v 80. letech 17. století. Trest smrti za čarodějnictví byl zrušen v roce 1736. Do té doby bylo popraveno asi 500 lidí, z 90 % žen.

17. 10. 22.00 – Výstavba obrů (Největší stadion na světě)

V srdci kalifornské metropole Los Angeles neohrožený tým odvážných stavitelů a ocelářů bojuje proti závratným výškám, spalujícímu slunečnímu žáru a bleskovým povodním. Jejich úkolem je postavit Stadion SoFi za 2,5 miliardy dolarů. Tento nový losangeleský super stadion musí být dost velký na to, aby dokázal pojmout hned dva prominentní týmy americké národní fotbalové ligy – Rams a Chargers – a zároveň hostit zahajovací ceremoniál olympijských her v roce 2028. Má to zkrátka být nejmodernější stavba ze všech. Ale inženýři musejí nejprve zajistit, aby dokázala vzdorovat možnému zemětřesení.

Teprve pak můžou nechat vylít desítky milionů kubíků betonu, vztyčit 66 tisíc tun oceli a nainstalovat více než 300 speciálních střešních panelů, ze kterých poskládají největší střechu svého druhu. A na to všechno mají pouhých čtyřicet měsíců. Až bude dokončena, stane se tato stavba největším sportovním stadionem na světě. Oba fotbalové týmy mezitím čelí vlastním specifickým překážkám, spojeným s přesunem veškerých svých každodenních aktivit. Nenechte si ujít vzrušující podívanou ve speciální celovečerní epizodě oblíbeného seriálu Výstavba obrů.

Unikátní dokumenty uvidíte každý den od 20:00 – 24:00
hodin na Prima Zoom!


Zdroj, foto: Prima ZOOM

Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !