Historie Hejnic je údajně spojena se zázračným obrázkem, za kterým sem lidé putovali po sedm staletí. Pověst vypráví, že někdy na počátku 13. století chudý řemeslník (síťař a řešetář) z nedaleké vesničky Lužec usnul při hledání dřeva pro svou práci na břehu říčky Smědé pod třemi lipami. Ve snu si uvědomil, že je na zázračném místě. Viděl lípu zalitou září a v jejích větvích

Hejnický chrám můžeme navštívit prakticky celoročně, parkovat lze - bezplatně - na náměstí v jeho bezprostřední blízkosti. Po domluvě je možný i výklad s průvodcem. Nejcennějším předmětem v kostele je gotická soška Černé Madony z roku 1380. Ta měla zajímavý osud: v době reformace, kdy byly hejnické poutě potlačovány, dala dokonce místní šlechta kostel uzavřít a sošku převézt do frýdlantského zámku. Když ale zámek vyhořel, soška zůstala nedotčena.Lidé to považovali za boží trest a soška se pak rychle vrátila zpátky do hejnického chrámu.

Po roce 1948 potkal chrám stejný osud jako stovky dalších kostelů, došlo na vyhnání mnichů a rabování. Budovy kláštera několik let chátraly a dokonce hrozilo, že se zřítí. Z kláštera se stal internační tábor duchovních. K celkové rekonstrukci kláštera došlo v roce 1990, zásluhou litoměřického biskupství a příchodem nového duchovního Miloše Rabana. Každou sobotu si můžete v kostele vychutnat koncerty vážné hudby nebo sem můžete zavítat na tradiční Hejnickou pouť a Hejnické slavnosti, které se konají na přelomu června a července.
Ať už do Hejnic přijedete za jejich kulturním bohatstvím, nebo se rozhodnete pro výlet překrásným okolím a odpočinek v náruči Jizerských hor, určitě nebudete litovat!
uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz