Dnes bych vás ráda pozvala na výlet do malé obce mezi Českou Lípou a Benešovem nad Ploučnicí, která se pyšní čerstvě opraveným poutním areálem (obnova proběhla v letech 2020-2022) a tím je Horní Police.
Samotnému středu obce dominuje návrší, na kterém stojí celý areál poutního kostela Navštívení Panny Marie. První zmínka o kostele je v listině z 23. června 1291, kdy již v tomto roce byla Horní Police farní obcí. V roce 1523 byla nalezena na břehu řeky Ploučnice dřevěná soška Panny Marie (dnes je důstojně umístěná na hlavním oltáři) a od ní se traduje vznik poutního místa.
Pod vlivem nového protestantského učení Martina Luthera začali lidé odmítat úctu k mariánským obrazům a sochám, dokonce je i vyhazovali. A to se pravděpodobně stalo i s nalezenou soškou Matky Boží. Na místě nálezu bylo v roce 1722 postaveno sousoší, kde má Panna Marie vzhled totožný se soškou nalezenou. A je dvouobličejová, jedna tvář hledí na zámek, druhá na kostel.
V roce 1688 bylo započato se stavbou nového kostela, jelikož ten původní již nevyhovoval.

Před vstupní bránou do areálu poutního kostela je umístěn pomník známého arciděkana Václava Hocke, rodáka ze sousední vesnice Jezvé. Působil v Horní Polici v letech 1779 až 1808 jako v pořadí šestý arciděkan.
Areál je zdarma a volně přístupný každý den v době od 9:00 do 18.00 hodin. Kostel je pak možné navštívit každou neděli mezi 13.00 - 18.00 hodinou.
Další zajímavostí obce je kamenný most přes řeku Ploučnici, který byl vybudován v roce 1843-1845 a dlouho byl považován za technickou pozoruhodnost. Dnes most slouží stále svému účelu, ale jen jako pěší zóna. Na současném opraveném kamenném mostě je opět znovu umístěn nově pozlacený kříž s tělem Pána Ježíše.
U mostu stojí umělecky cenné pískovcové sousoší, postavené v roce 1722, restaurované v roce 1936, na jehož vrcholu je umístěna socha Panny Marie, která má dva obličeje. Je to napodobenina hornopolické milostné sošky, která je uchována v zasklené skříni nad hlavním oltářem poutního kostela.
Tato soška zde vyplavala při povodni v roce 1523. Lidé ji tehdy vyprostili a jako zázračnou umístili ve zdejším kostele.
Na dohled z mostu pak ještě stojí v malém parčíku hornopolický zámek. Kdysi zde stávala tvrz. Zámek nikdy nesloužil jako sídlo majitelů polického panství, ti bydleli v Zákupech. Hornopolický zámek byl sídlem kanceláře panství a sídlily tu i rodiny panských úředníků.
Za první Československé republiky až do roku 1938 zde byla česká obecná škola a česká mateřská škola. Jako měšťanská škola sloužila budova od roku 1946-1955. Poté budovu v době kolektivizace převzalo nově vzniklé jednotné zemědělské družstvo. Po odchodu dětí do nové školní budovy si zde družstvo zřídilo i svoje sklady a kanceláře. Zadní část zámku kdysi sloužila za panský pivovar s pivnicí. Po jeho zrušení zde sídlila firma Asman. Po roce 1948 zde zemědělské družstvo zřídilo dokonce dvoupodlažní kravín. Budova zámku je barokní, postavená patrně v první polovině 18. století. Je dvoukřídlý a dvoupatrový se střední částí převyšující o jedno patro. Zámek je veřejnosti nepřístupný.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz