Léto je ideální nejen k trávení u vody, ale také na výlety. Jedním z nich, který jsme sami vyzkoušeli, je na propast Macocha, ze kterého přináším reportáž.
Příjezdová komunikace je zakončena velkým parkovištěm, takže o pohodlnost přesunu je v pohodě postaráno. Hned poblíž je velká mapa s vyznačenými stezkami a popisem lokálních služeb. Parkoviště je tak dobře situováno, že pěšky k propasti Macocha je to pouhých 490 metrů, což je přijatelné i pro relativně pohodlnější nátury. Stačí se vydat po turistické zelené barvě a brzy tam dorazíte.
Kromě ní máte další čtyři možné okruhy turistických procházek, které můžete dát jako vhodný doplněk. Za zmínku stojí Punkevní jeskyně ve vzdálenosti 2 km nebo Skalní mlýn o 1,5 km dále. Nejbližší město je Blansko, kam můžete dojít po naučné stezce po 9,5 km.
Jakmile dorazíte
k vrcholu, kde je vyhlídka na propast, tak též uvidíte chatu Macocha, kde
si můžete koupit občerstvení, zmrzlinu, ale i turistické upomínkové předměty.
Je fajn, že se dá sedět i venku, což je v letním počasí vítané. Pohled
z horní vyhlídky do propasti Macocha též ukazuje pěšinu, po které se
můžete vydat dolů blíže k propasti. U vyhlídky jsou rovněž naučné cedule,
kde se můžete dočíst více zajímavých podrobností, jak o samotné Macoše, tak i o
Punkevních jeskyních.
Stezka vedoucí dolů k propasti je z počátku dlážděná s mírným schodovitým klesáním. Pak dojdete k rozcestí, kde cedule ukazuje „Dolní můstek“, což je směr k propasti. Opačným směrem by se šlo do města Blansko, přičemž po 3 km je možné využít autobus, který jezdí z Nových Dvorů. Po cestě dolů k propasti dojdete po 800 m k vyhlídce „Koňský spád“, kde je nádherný pohled na propast i na jeskyni poblíž.
Když byste se již vraceli k parkovišti kolem chaty Macocha, tak uvidíte informační středisko, kde mají různé brožury jak o propasti Macocha, tak i o Punkevních jeskyních. Pokud však máte chuť pokračovat v procházce po turistické trase, bude vám odměnou plno hezkých zážitků. Jednak po cestě budete míjet velké mraveniště, které jsou kopcovitě vyosené k severu, a tak se můžete zorientovat v zeměpisných stranách.
Jakmile dlážděný chodník končí, začíná klasická lesní cesta v příjemném lesním chládku. Pokračujete po žluté turistické trase a dojdete k první Punkevní jeskyni, která se jmenuje „Kateřinská“. Kousek odsud je malé městečko, kde je též několik zajímavých míst. Určitě mezi ně patří „Dům přírody“, kde jsou dřevěné sochy, různé dekorace, uhlířská pec nebo turistický vláček, který vás poveze na okružní jízdu. V centru malé obce je příjemná restaurace s venkovní terasou, kde se můžete občerstvit za jakéhokoliv počasí.
Opodál jsou stánky se suvenýry a zmrzlinou. Perličkou je zachovalý Skalní mlýn, který je ozdobou Moravského krasu. Pokud se nechcete vracet stejnou trasou, máte možnost jít obloukem zpět jinudy, přičemž cestou narazíte na další Punkevní jeskyni, kde se navíc jezdí lodičkami. Mapa před vstupem ukazuje rozsáhlost skalního členění, kudy lze po loďkách plout a vidět vnitřní krásu. Pokud by byl někdo unaven a nechtěl pokračovat pěšky, může využít kabinovou lanovku, která ho vyveze až na vrchol propasti Macocha.
Kdo se však rozhodne pokračovat pěšky lesem, uvidí třeba hezky tvarované skály s různými tunely nebo slehlou část okolí potoku, kde se při silných deštích rozlila voda a uhladila okolí. Příchodem k chatě Macocha završíte povedený výlet s velkou dávkou přírody. Pokud máte rádi tento typ výletů, máte možnost inspirace včetně míst, ze kterých si můžete vybrat vlastní program. Ještě je vhodné doplnit, že po řadu let se na základních školách učilo ve vlastivědě, že propast Macocha je nejhlubší v našem státě, ale už to neplatí. Postupným zkoumáním se zjistilo, že ještě hlubší je propast v Hranici na Moravě, ale o tomto výletě zase někdy jindy.
ChytráŽena.cz