8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 04.05. 2024
Dnes má svátek Květoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Vysoký cholesterol - tichý zabiják

27. 09. 2013 | Nemoci
Stokrát můžete slyšet varování, že byste si měli hlídat hladinu cholesterolu, ale přesto tomu nevěnujete pozornost. Děláte velkou chybu. Vysoký cholesterol má ročně v Česku na svědomí téměř 60 tisíc životů. Říká se mu také tichý zabiják, dlouhou dobu se nic neděje, až najednou udeří. I dnes kvůli němu zemře 160 lidí. Možná mezi nimi bude i někdo vám blízký.

Nechce se vám tomu věřit? Měli byste, protože s vysokou hladinou cholesterolu (tzv. hypercholesterolémií) souvisí řada onemocnění, která pro vás mohou mít fatální následky. Mezi ty nejobávanější patří infarkt a mozková mrtvice. Jejich nejčastější příčinou je ateroskleróza (laicky řečeno kornatění tepen). Při ní se díky ukládání cholesterolu ve stěně cév zmenšuje průsvit cévy, vznikají nejprve tukové proužky, které se následně mění na aterosklerotické pláty, které mohou buď postupně zcela uzavřít cévu, nebo může plát při svém růstu prasknout. Vznikne sraženina, která se uvolní, začne putovat cévním řečištěm a je zle. Může totiž ucpat jemné cévy na srdci (infarkt) nebo v mozku (mrtvice). To ovšem není ani zdaleka vše, cholesterol má neblahý vliv také na rozvoj hypertenze (vysokého tlaku), ischemické choroby srdeční (nedostatečné prokrvení srdečního svalu) či metabolického syndromu, který je kombinací několika zdravotních onemocnění, jež mohou ohrožovat nejen srdce, ale i váš život.

Vysoký cholesterol - tichý zabijákHlídejte si hladinku  

Některé statistiky uvádějí, že přibližně 50 až 60 procent dospělých Čechů má zvýšenou hladinu cholesterolu, tedy hladinu cholesterolu v krvi vyšší než 5,2 mmol/l. Osoby starší 40 let jsou na tom ještě o něco hůře, z nich má 37,5 procenta hladinu cholesterolu velmi vysokou, neboli hladinu cholesterolu v krvi vyšší než 6,2 mmol/l. Jsou tak rizikovou skupinou a vystavují se zdravotním problémům, které si většinou ani neuvědomují.

Mnohdy si lidé postesknou, že ten, koho „klepla pepka“, byl tak mladý a nic mu nebylo. Jenže nic se neděje svévolně. Zvláště ne infarkt či mrtvice. „Rizikovými faktory pro vznik aterosklerózy, která za těmito příhodami nejčastěji stojí, jsou kromě vysokého cholesterolu zejména nezdravý životní styl s nevhodným složením stravy, stres, kouření a nedostatek pohybu, které se následně projevují jako vysoký krevní tlak, obezita nebo cukrovka,“ vysvětluje RNDr. Pavel Suchánek.

Varování berte vážně

Nejméně tři miliony dospělých Čechů vyslechlo od svého lékaře doporučení o kontrole a léčbě zvýšeného cholesterolu. Prvním krokem k jeho snížení, ovšem i prevencí, je dodržování vhodného složení stravy (nízkocholesterolové diety) a redukce hmotnosti. Zapomeňte také na cigarety a začněte se hýbat. Dieta v kombinaci se sportem vám totiž může doslova zachránit život. Odborníci přišli na to, že u lidí, kteří trpí nadváhou a sníží svou hmotnost o 10 %, klesne výrazně riziko úmrtí a to o desítky procent.

Poznejte svého nepřítele

Někdy však tato primární opatření sama o sobě nestačí. Abyste úspěšně snížili hladinu celkového cholesterolu a také toho „zlého“ LDL, potřebujete naopak zvýšit „dobrý“ HDL. Ten pomáhá čistit stěny cév od uloženého cholesterolu, a krev může snáze téci. Čím je cholesterolu ve stěnách cév více, tím hůře proudí krev.  Do rodiny tzv. krevních tuků kromě cholesterolu patří ještě triglyceridy, které v lidském těle slouží jako zásobárna tuků. Jsou důležité pro správnou činnost svalů, kde fungují jako zdroj energie. Bohužel jejich větší část se ukládá na „horší časy“ v podobě tukových polštářů. Pokud jich je v krvi větší množství, mohou mít stejně negativní dopady jako zvýšený LDL cholesterol. Na ně mají příznivý vliv tzv. omega 3 mastné kyseliny. Studie však prokázaly, že snižují pouze hladinu triglyceridů, ale koncentraci LDL cholesterolu významněji neovlivňují.

Jak snížit cholesterol?

Pokud vás trápí celková hladina cholesterolu a zejména zlý LDL, pomoci vám mohou léky či doplňky stravy. Pokud máte hladinu příliš vysokou, nejspíše se nasazení a užívání léků nevyhnete. Mějte však na paměti, že jakmile vám jednou lékař léky (např. statiny) předepíše, není cesta zpět. Budete je brát do konce života.



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
taky beru léky,mám vysoký zlý.Je to asi pravda,že už se léků nezbavím.Asi je to v genetice,protože se stravujeme celkem v pohodě,nic moc tučnéhoSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Já začala léky užívat nedávno. Nelíbí se mi, že v článku píší, že jsou napořád. Přeci, když bude hladina po pravidelných kontrolách v pořádku, nač užívat léky. Věřím, že se z toho vylížu. I když se nehýbu, dříve jsem sportovala...Myslím, pomoci přírodně aa nemazat máslem...
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík zrovna mě v jednom nákupním centru odchytli na měření cukru a cholesterolu.
Cholesterol 4,77 - je fakt, že se ale léčím - máme to genetické - aspoň vidím, že léčba je správná
Cukr - 3,77Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Poučný článek, taky beru léky, chodím pravidelně na kontrolu, snažím se jíst zdravě a hlídám si váhu. Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles