Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 29.11. 2021
Dnes má svátek Zina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Vysoký krevní tlak, léto a cestování

7. 08. 2021 | Nemoci
Letošní jaro s lidmi citlivými na tlak asi pěkně zatočilo. Neustálé změny počasí se u některých lidí projevují pocity malátnosti. Vysoké teploty zase značně zatěžují kardiovaskulární systém a především srdce, což je problém pro ty z nás, kteří trpí vysokým krevním tlakem.  Pokud tedy v létě vyrazíte na cesty, zvláště pak na horký jih, nezapomeňte na své léky a také si, pokud jste hypertonici, nezapomeňte zabalit svůj tlakoměr.

Cestování se bát nemusíte


Pacienti, kteří trpí vysokým krevním tlakem, mohou vést běžný život téměř bez jakýchkoli omezení. Tak je tomu v případě, že užívají lékařem předepsané léky pravidelně. Nemusí se ani obávat cestování. S malou výjimkou. Jako každé léky, mají i ty na snižování krevního tlaku své nežádoucí účinky. Při stresových situacích, jako může být pro mnoho lidí například cesta letadlem, kdy dochází ke změně tlaku a dehydrataci organismu, se může tlak zvýšit a stávající terapie pak funguje odlišně. Většinou ale dochází jen ke snížení účinku léků a pacienti pak pociťují závratě, bolesti hlavy a únavu. Problém, který ale často při cestování nastává, je ten, že si lidé nevezmou dostatečný počet prášků, špatně si je spočítají a poté je v zahraničí jen těžko shání. Cestování samo o sobě by nemělo být problém.

měření tlakuVedro srdci nepomáhá, je třeba se chránit.


Všichni víme, kdy to nejvíc peče, u moře na pláži nebo na horách pak xnásob. Nejen lidé s nemocným srdcem, ale každý by se měl raději vyhýbat přímému slunci především v době mezi 11. a 15. hodinou, kdy jsou jeho paprsky nejsilnější, protože je i zvýšené nebezpečí vzniku rakoviny kůže. Pokud máte doma či na hotelu k dispozici klimatizaci, dávejte si pozor zejména na nastavení vhodné teploty. Klimatizace sice nabízí příjemné osvěžení, ale v horkých dnech ji nenastavujte na příliš nízko. Ideální je teplota kolem 24ᵒC. Organismus se totiž hůře vyrovnává s teplotním šokem při náhlém přechodem z horka do chladu a naopak. Rychlá změna teplot tak může způsobit řadu zdravotních komplikací. Tento problém nastává i při jízdě autem, řada lidí se pak v létě diví, proč dostali třeba angínu, rýmu nebo zánět průdušek.

Pijte vodu a měřte si tlak


Základní prevencí v letní období je samozřejmě dostatečný příjem tekutin, nejlépe pak čisté vody. Dáte-li si každou půlhodinku jednu skleničku, budete mít svůj pitný režim pod kontrolou. Při větších vedrech nebo při fyzické námaze příjem tekutin ještě zvyšte, a to zhruba dvojnásobě. Mějte ale na paměti, že nic se nemá přehánět. Nadměrným množstvím tekutin můžete zatížit ledviny i srdečně-cévní systém. Při vysokých letních teplotách platí obecná pravidla a selský rozum. V tropickém počasí by se pacienti léčení s vysokým krevním tlakem rozhodně měli vyvarovat zvýšené psychické nebo fyzické námahy a samozřejmě, jako celá populace, dodržovat pitný režim.

Častější domácí měření není v letních měsících obecně nutné, jistě je však vhodné při nově vzniklých obtížích. Může napomoci při rozhodování o dostatečnosti léčby případně při úvaze o nutnosti změn terapie. Dnes jsou v lékárnách běžně k dostání tlakoměry pro domácí měření, které je vhodné mít při ruce, tlak sledovat a zapisovat si naměřené hodnoty, obdobně, jako je tomu u měření hmotnosti či cholesterolu. Přístroj může používat celá rodina a je investicí, která se rozhodně vyplatí. Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat.


Zdroj, foto: OMRON


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !