Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 15.05. 2021
Dnes má svátek Žofie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zabraňte recidivě ledvinových kamenů správnou životosprávou

1. 05. 2021 | Nemoci
Když se jednou ozvou ledvinové kameny, pravděpodobně to není naposledy. Proto je dobré dbát na životosprávu a na základě složení kamene se o své ledviny starat. Nejlepším způsobem léčby močových kamenů je prevence, odborně nazývaná jako metafylaxe. Ušetří vás spousty bolesti, návštěv ve zdravotnických zařízeních i případných operačních zákroků.

Ledvinové kameny patří mezi civilizační onemocnění vyskytující se až u čtvrtiny obyvatel vyspělých států. Jejich léčba je komplikovaná hlavně kvůli velké tendenci se vracet, lékaři udávají recidivu až 50 procent v rozmezí 5 až 10 let. U každého desátého člověka se nepříjemné průvodní znaky ledvinových kamenů objeví opětovně do roka od prvního výskytu. Recidiva se navíc netýká pouze neléčených pacientů, ale i těch, kteří se léčili a podstoupili chirurgický zákrok. Proto je dobré o své ledviny pečovat preventivně, a díky pravidelnému přísunu vhodných látek a hlídání pH moči eliminovat riziko recidivy.

Proč se kameny tvoří


„K nespecifickým rizikovým faktorům ledvinových kamenů řadíme především nízký objem moči a způsob životosprávy, jako je nadbytek živočišných bílkovin a tuků, chronický nedostatek vápníku a vláknin, nedostatek hořčíku a nadužívání alkoholu,“ vyjmenovává urolog MUDr. Pavel Drlík z ÚVN. Pokud kameny trápí i vás, poradíme, kde začít.

Omezte maso, přidejte vodu


Soubor preventivních a léčebných opatření vzniku ledvinových kamenů se nazývá metafylaxe. Výskyt ledvinových kamenů lze ovlivnit vhodně nastavenou životosprávou. V první řadě omezte nadměrnou konzumaci masa a tučných potravin. Současně navyšte denní pitný režim úměrně své výšce, váze i pohlaví na 2 až 3 litry denně. Nezapomeňte, že při sportu, fyzické práci a v horku ztrácíte mnoho tekutin pocením. Pitný režim by měly tvořit převážně neslazené čaje a obyčejná voda. „Dostatečný a správně rozložený pitný režim je důležitá součást metafylaxe. Zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu,“ vysvětluje urolog.

Normalizaci pH moči pomohou také citráty nebo hořčík


„V dnešní době se předpokládá, že nejdůležitější rizikový faktor je nadbytek kyseliny močové v moči ve formě krystalů, které vytvářejí jádra budoucích kamenů. Proto je důležitá úprava pH moči, která je důsledkem vysokobílkovinné stravy velmi kyselá,“ říká urolog MUDr. Pavel Drlík. Při pH moči nad 6 se krystaly a kameny z kyseliny močové rozpouští.

pH moči pomohou zvýšit doplňky stravy. Jedním z nich je bylinka amazonského pralesa Chanca Piedra, která přispívá k udržování normální funkce močové soustavy, činnosti močového měchýře a toku moči. Pozitivní vliv mají soli kyseliny citronové, takzvané citráty, které na sebe v lidském těle vážou vápník a snižují jeho koncentraci v moči. Díky tomu mohou pH moči zvyšovat. Při boji s ledvinovými kameny se hodí také pravidelné doplňování hořčíku, který vytváří se štavelan-vapenatými kameny cheláty, které jsou ve vodném prostředí rozpustné.


Zdroj:  ???


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !