Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Léto - čas jahodLéto - čas jahod
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 19.05. 2024
Dnes má svátek Ivo
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Mýty o cigaretách a kouření

28. 03. 2013 | Nemoci
Paní Alena se dozvěděla, že je ve 2. měsíci těhotenství. Po domluvě s lékařem, se kouření snažila úplně ukončit, protože když se dozvěděla, jakou genetickou výbavu svému dítěti díky této závislosti může nadělit, docela se lekla.

„Největší bezprostřední vliv kouření na plod je ve zhoršení jeho prospívání. Tím jak se prostřednictvím nikotinu nepříznivým způsobem mění průtoky krve v placentě, zhoršuje se vyživování plodu“ říká MUDr. Martin Gregora a pokračuje „matkám kuřačkám se často rodí děti s nízkou porodní hmotností nebo děti, které jsou malé vzhledem ke gestačnímu stáří (týdnu těhotenství)“ Kouření jde u některých těhotných ruku v ruce s abusem alkoholu. Tím se negativní vliv návykových látek na plod potencuje. Výsledkem může být předčasný porod, nebo porod postiženého dítěte. „Nezapomínejme také na to, že kouření matky zvyšuje riziko předčasného odloučení placenty, či dalších patologií“ uzavírá lékař.

Mýtus č. 1 : Nemusím přestat kouřit, protože prostředí, ve kterém žiji, je již stejně znečistěné.
Fakt: Znečištěné životní prostředí způsobuje vznik rakoviny plic jen u 5 % populace. Stále tedy platí, že největším zabijákem jsou tabákové výrobky. Koncentrace toxických látek, které vdechuje kuřák je mnohonásobně větší než při běžné inhalaci již tak znečistěného ovzduší.

MUDr. Martin GregoraMýtus č. 2: Závislé ženě na cigaretách v pokročilém stupni těhotenství se nedoporučuje přestat kouřit.
Fakt: "Přestat kouřit má význam vždy a především v těhotenství. U silné kuřačky musíme vzít v úvahu fakt, že se můžou projevit abstinenční příznaky (neklid, třes, poruchy, nálady). Proto jako pomocný nástroj můžete využít žvýkačky či náplasti s obsahem nikotinu k odvykání kouření. Co možná většina z nás neví, je to, že děti kuřáků jsou citlivější než dospělí na vlivy pasivního kouření. Proto by každá kuřačka měla ihned po tom, co se dozví, že je těhotná, přestat kouřit," uvedla vedoucí lékařka Marcela Kašpárková s tím, že i zdravotníci si ale uvědomují, že to není nic jednoduchého, protože kouří-li žena delší dobu, je pravděpodobné, že se u ní již vyvinula fyzická závislost na nikotinu srovnatelná se závislostí na drogách.

Mýtus č. 3: Elektronické cigarety jsou dobrá náhražka

Fakt: Samozřejmě je tato cigareta menší zlo, než klasická nikotinová. Musíme ale rozlišit elektronické cigarety, které nikotin obsahují a které ne. Ty s obsahem nikotinu vlastní závislost na droze neřeší. Z hlediska celospolečenského jsou problematické i elektronické cigarety bez obsahu nikotinu. Tím že napodobují klasickou cigaretu a manipulaci s ní, jejich užívání propaguje kouření. Navíc i v místech kde je nyní kouření klasické cigarety zakázané. Tím spíš si okolí kuřáka hned všimne a tím spíš je negativním vzorem pro děti a mládež.

Mýtus č. 4: Alergie jsou dědičné a kouření rodičů na alergie dítěte nemá vliv

Alergie jako taková se nedědí. Dědí se pouze sklon k alergiím. Do jaké míry se dědičná vloha projeví záleží na dalších okolnostech. Kouření rodičů v tomto procesu hraje velkou negativní roli. Snižuje kvalitu spermií, zhoršuje prospívání plodu v děloze a po porodu působí jako jeden ze spouštěcích faktorů pro rozvoj astmatu.

Obecně mezi nejčastější problémy rodiček kuřaček patří předčasný porod, malá porodní váha narozeného dítěte či vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence.
Miminka si do života „odnášejí“ nemoci způsobné nepříznivými vlivy kouření již v době kdy se dítě vyvíjelo v matčině lůně. Sem patří např. poruchy vývoje, poruchy chování. Druhou kategorii představují nemoci a patologie, které vznikají na základě vdechování kouře kojencem a přijímáním nikotinu v mléce. Sem patří především snížení obranyschopnosti zejména zhoršením slizniční imunity, opakované záněty dýchacích cest, rozvoj alergií, vyšší krevní tlak.

Kouření v číslech:

-    71 % případů rakoviny hltanu zasahuje kuřáky;
-    téměř 60 % rakoviny jícnu či hrtanu taktéž;
-    celých 96 % případů rakoviny plic je způsobeno kouřením;
-    čtvrtina případů rakoviny žaludku, tlustého střeva či konečníku není způsobena jídlem a obezitou, ale právě kouřením; stejně tak 45 % případů rakoviny močových cest a dvě třetiny rakovin ledvinné pánvičky a močového měchýře.
-    50 % případů infarktů před 50. rokem věku je z kouření; 45 % srdečních selhání před věkem 45 let.
-    úmrtí mužů kuřáků mezi 35 a 75 rokem je 38 % případů způsobeno kouřením. Dalších 19 % úmrtí je v důsledku kouření pro muže starší.
-    Kuřáci si ubírají v průměru více než 6 let svého života.


Autoři:
MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR,
lékař pro intenzivní péči ve VFN
MUDr. Martin Gregora, dětský lékař a endokrinolog Nemocnice Strakonice a.s.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
naštěstí nekouřím
Obrázek uživatelky
profil
to, že kouření škodí je vědecky i statisticky dokázáno. Samozřejmě, že problémy mohou být i z jiného duvodu.
Obrázek uživatelky
profil
Mě naučil kouřit můj bratr, který byl tenkrát starší o pět let než já. Kouřila jsem do svých 50ti let. Pak jsem dostala rakovinu prsu, přestala jsem kouřit, když jsem propadla depresím, opět jsem začla kouřit, ale te´d už nekouřím 14 měsíců. A je mi líp. Je to o vůli. u mě byla motivace finanční stránka a pak zdraví.
Obrázek uživatelky
profil
Můj tatínek kouřil celý život minimálně 40cítku denně a když umřel na nádor v hlavě tak nám lékař řekl, že kouření mu podstatně prodloužilo život.Škodliviny z cigaret zpomalili růst nádoru.

Já jsem nekuřák, alkohol téměř nepiji a syn se narodil na začátku 7 měsíce a se zdravotnímy problémy.
Sestra pravidelně od mládí kouří, rodila o pár let později-takže starší a syn se narodil zdraví, z normální váhou.

Takže těmto řečem co se píše minimálně z 50% nevěřím.
Obrázek uživatelky
profil
kouřila jsem dlouho..nyní 11let nekouřímSmajlíka muž 10let
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles