Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 26.04. 2024
Dnes má svátek Oto
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Dopřejte si venkovní aktivity i ve městě

6. 06. 2023 | Fitness
Pohybu na čerstvém vzduchu se můžete věnovat i ve městech. Nahrává tomu nejen začínající teplé počasí, ale také skutečnost, že stále přibývají nové cyklostezky a vy tak nemusíte nebezpečně kličkovat mezi auty. Obliba cyklostezek je veliká, potkávají se tam běžci, bruslaři, cyklisté a v poslední době na nich můžete čím dál víc vidět i koloběžce. Každá z těchto venkovních aktivit má své pro a proti. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Běh


Jedná se o vysoce intenzivní pohyb, při kterém za krátký časový úsek vydáte hodně energie, takže je časově nenáročný. Jeho obrovskou výhodou je i jeho dostupnost. Potřebujete jen sportovní oblečení, kvalitní běžeckou obuv a můžete vyběhnout. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že je vhodný pro všechny. Opak je však pravdou. Právě kvůli jeho vysoké fyzické náročnosti je potřeba mít trénovaný organismus, abyste si nepřivodili zranění svalů či šlach. Běh také představuje poměrně značnou zátěž na klouby, proto není vhodný pro lidi s nadváhou. Pokud s během teprve začínáte, zvolte nejdříve raději tzv. jogging, při kterém prokládáte chůzi krátkými běžeckými intervaly a ty postupně prodlužujete. Pokud je to možné, zkuste v okolí najít nezpevněné cesty a neběhejte jen po asfaltu, vaše klouby to ocení.

Dopřejte si venkovní aktivity i ve městěCyklistika


Kolo má obrovskou výhodou v tom, že s ním dosáhnete velkých vzdáleností a do města se hodí jako ekologický dopravní prostředek, který vám mnohdy ušetří i dost času. Do práce se na něm můžete dostat dřív, než kdybyste stáli v zácpě, a ještě uděláte něco pro své zdraví. Při jízdě na kole nejsou přetěžovány klouby, proto je vhodná i pro ty, kteří mají nadváhu, nebo třeba problém s koleny. Těm se cyklistika dokonce doporučuje jako rehabilitační cvičení. Na kole posílíte svaly dolních končetin, předně svaly stehenní. Horní polovina těla není aktivní. Intenzivní ježdění může prohlubovat problémy způsobené sedavým způsobem života. Díky tomu, že jsou řídítka většinou nastavená níže, než sedlo, se dostáváte do předklonu a může dojít k přetěžování svalů v oblasti krku, šíje a bederní oblasti. Je dobré si k cyklistice najít ještě další kompenzační pohyb, který vám pomůže těmto problémům předejít.

Koloběh


Jde o komplexní pohyb zapojující celé tělo vhodný pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. Jízda na koloběžce je skvělá i pro ty, kteří jsou sportem nepolíbení a chtějí s ním teprve začít, protože není tak fyzicky náročná jako běh a naučí se na ní každý. Na koloběžce se odrážíte polovinou těla, tedy poloviční hmotností, čímž šetříte chodidla a klouby - je proto velice vhodná i pro lidi s nadváhou. Při zanožení ucítíte především stehenní sval, hýždě, svaly zádové, svaly oblasti břicha a pánevního dna. Při koloběhu dochází k aktivaci a vzájemné souhře všech velkých svalových skupin a přitom není žádná část těla nadměrně přetěžovaná. Velkým fenoménem je léčebný efekt, který vzniká pravidelným střídáním odrazové nohy. Dochází k aktivování obou hemisfér ve stejný čas, což přímo ovlivňuje nejen léčbu, ale také riziko vzniku onemocnění jako např. Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy a Bechtěrevovy nemoci. Jízda na koloběžce je skvělým kompenzačním cvičením při sedavém zaměstnání stejně, jako k mnoha sportům. Na koloběžce dosáhnete podobných vzdáleností jako na kole, takže může sloužit i jako dopravní prostředek. Pokud by vám došel dech, pohodlně se s koloběžkou vejdete i do MHD.

In-line bruslení


Na bruslích zapojíte většinu svalových skupin dolní poloviny těla na těle a ještě si užijete pořádnou zábavu. Nejvíce jsou při bruslení namáhány spodní končetiny, především stehna a hýždě. Lýtka ale také dostanou zabrat a co je skvělé pro ženské křivky, boky nezůstávají pozadu. Zapojuje se ale i břišní svalstvo a aktivní jsou i paže. Na bruslích se naučíte lépe pracovat s rovnováhou, kterou přenášení váhy z nohy na nohu vyžaduje. Najít si ale místo s vhodným povrchem a profilem pro bruslení není vždycky tak úplně snadné. Bohužel to nebývá tak, že vyjdete ze dveří, nazujete si brusle a vyrazíte. Spíše budete muset nasednout do auta či jiného dopravního prostředku a k vhodné cyklostezce se nejdříve přiblížit. Na bruslích bývá také o něco větší riziko pádů. 


Zdroj, foto: Kostka


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !