Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 25.04. 2024
Dnes má svátek Marek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Zabraňte proleženinám aneb Jak se vleže neproležet

26. 01. 2010 | Péče o tělo
Proleženiny jsou strašákem jak pacientů, tak i zdravotnického personálu. Proč? Pacienta bolí a na personál jejich přítomnost vrhá špatné světlo. Vznik proleženin je známkou nedostatečné úrovně ošetřovatelské péče. Na vzniku proleženin se bohužel podílí tolik faktorů, že ani při sebelepší péči jim mnohdy nelze zamezit.


Proleženiny nebolí jen pacienty

V Čechách trápí proleženiny 15–20 % pacientů na lůžkách následné péče. Na jednotkách intenzivní péče a ARO odděleních je to dokonce ještě více. Nemocnice se tomu snaží všelijak předcházet. Netrpí totiž pouze pacienti a pověst nemocnice, ale také pojišťovny musí sáhnout hlouběji do kapsy. Důkazem toho jsou statistiky, podle nichž například Američané zaplatí za léčbu proleženin 8,5 miliardy dolarů ročně.


Polohy, polohování a polohovací pomůcky

Jak tedy ušetřit pacienty trápení a pojišťovnám jejich finance? Dodržováním několika zásad se dá vzniku proleženin částečně předejít. Pacient by se měl například nejlépe každé dvě hodiny polohovat. Změnou polohy totiž odlehčíme utlačované kůži a svalům a ty se pak mohou lépe prokrvovat. Významně pomáhají antidekubitální matrace i celá řada jiných polohovacích pomůcek. Důležité je, aby nikde nic netlačilo. Lůžko musí být suché a samozřejmostí péče o pacienta by měla být pravidelná hygiena.


Bez správné výživy by to nešlo

Nelze opomenout ani dostatečnou výživu pacienta. Bez ní by veškerá snaha, ať sebelepší, nebyla nic platná. Správná výživa totiž zajišťuje dostatek živin, vitamínů, minerálů a stopových prvků, které pomáhají udržovat pokožku vláčnou, zvyšují její obranyschopnost a zlepšují hojení.

Ačkoliv čísla v úvodu vypadají hrozivě, je třeba si uvědomit, že mnoho pacientů již s proleženinami do nemocnice přijde. Prevence vzniku proleženin není pouze v rukou zdravotníků, ale také všech těch, kteří se o nemocného starají i mimo nemocnici.

 

Zdroj: Hojení-ran.cz

 

Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
v peci o nepohyblivou osobu, je dulezite krom osobni hygieny i caste polohovani
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles