Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Léto - čas jahodLéto - čas jahod Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 06.07. 2025
Dnes má svátek Jan Hus
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Žhavé desatero pitného režimu pro letošní parné léto

1. 07. 2025 | Péče o tělo
Meteorologové varují, že letošní léto přinese extrémní teploty, opět ještě vyšší než ty loňské. To znamená více slunce, více aktivit venku a také větší riziko dehydratace a vyčerpání. Jak zvládnout horké dny ve zdraví a pohodě? Pomůže vychytaný pitný režim, který udrží tělo v rovnováze i během tropického počasí. Důležité není jen kolik, ale i kdy a co pít!

Desatero správného pitného režimu v létě


    1. Začněte den sklenicí vody: po probuzení doplňte tělu tekutiny a elektrolyty, které ztrácí během noci pocením i dýcháním.

V noci má organizmus nižší potřebu tekutin, o to důležitější je začít s jejich doplňováním hned ráno. Většinou stačí půl litru – po probuzení a v rámci snídaně. Pokud ale spíte s otevřenými ústy nebo v suchém prostředí, je potřeba tekutin vyšší. A pokud se potíte, sáhněte po přírodní minerálce – nahradí tělu nejen ztráty vody, ale i minerálních látek.

pitný režim    2. Pijte průběžně, ne naráz: ideální je rozložit příjem tekutin rovnoměrně během dne, pít do zásoby nemá smysl.

Jednorázové velké dávky tekutin po několikahodinovém žíznění tělu nepomáhají ani neprospívají, organizmus je nedokáže efektivně využít. Ale s pravidelnými dávkami tekutin si tělo hospodaří, jak potřebuje, a efektivně je využije.

    3. Nespoléhejte jen na pocit žízně: když cítíte žízeň, tělo je už částečně dehydrované.

Dospělý člověk by měl během dne vypít v průměru 35 ml tekutin na kilogram tělesné hmotnosti, což je ale pouze nezbytný základ. V horkých dnech, kdy se více potíte a ztrácíte více vody i minerálních látek, je třeba tyto ztráty doplňovat zvýšeným příjmem vhodných tekutin.

    4. Sledujte barvu moči: světle žlutá značí dostatečnou hydrataci, tmavá barva je už varováním.

Kromě žízně signalizuje nedostatek tekutin také sucho v ústech, únava, ospalost, bolest hlavy, závratě, snížená frekvence močení a tmavší barva moči. 

Jaké jsou základní fyziologické barvy moči, co znamenají a jaká opatření na základě vyhodnocení udělat, vám prozradí Indikátor pitného režimu. 

    5. Obyčejná voda nemusí stačit: zpestřete si pitný režim, bude se vám lépe dodržovat.

Pitnou vodu mohou skvěle doplnit čaje, které se dají připravit v teplé i studené verzi a lze vybírat z mnoha druhů. Potřebné je pravidelné zařazování přírodních minerálních vod, protože jsou zdrojem nejen kvalitních tekutin, ale také řady prospěšných látek, které pomáhají udržovat rovnováhu vnitřního prostředí organizmu. A i ty můžete, stejně jako pitnou vodu, dochucovat různými bylinkami nebo třeba ovocem.

    6. Pozor na příliš sladké a alkoholické nápoje: do pitného režimu nepatří, obzvlášť v tropických dnech. 

Sladké nápoje nezaženou žízeň a nehydratují tělo efektivně, zato jsou zdrojem nadměrného příjmu kalorií – při jejich zvýšené konzumaci se vystavujete riziku nárůstu tělesného hmotnosti. Energeticky bohatý je i alkohol, který kromě toho přispívá k odvodňování organizmu. V horkých dnech pak daleko více hrozí alkoholové opojení se sníženým vnímáním případných rizik.“

    7. Zchlaďte se chytře: ledové nápoje nejsou ideální, protože mohou zpomalit trávení, vsaďte spíše na vlažnou vodu.

Organizmus nejlépe využívá nápoje o teplotě, která je mu vlastní, tedy vlažné. V případě ledových nápojů je musí nejprve zahřát na výhodnější teplotu a teprve pak je může využít.

    8. Hydratujte se i jídlem: melouny, okurky, rajčata nebo polévky jsou skvělým doplňkem pitného režimu.

Na zásobování organizmu tekutinami se podílí vypité nápoje (1200–1500 ml), voda přijatá v potravinách (700–1000 ml) a voda vytvořená v rámci metabolizmu (200–300 ml). Tekutiny v potravinách hrají poměrně významnou roli a rozhodně se s nimi dá počítat – pokud není jídelníček založený převážně na suché stravě.

    9. Dětem a seniorům tekutiny připomínejte: jejich pocit žízně je slabší, proto jim tekutiny pravidelně nabízejte a jděte příkladem.

Děti jsou kvůli malým kompenzačním rezervám mnohem náchylnější k dehydrataci. Často nevnímají pocit žízně v zápalu aktivit. U seniorů se pocit žízně snižuje s přibývajícím věkem. Ke snadnější dehydrataci mohou vést také častá chronická onemocnění, užívání léků, snížená funkce ledvin nebo psychická postižení.

    10. Při sportu nebo práci venku pijte více: každá ztráta potu znamená doplnění tekutin a minerálních látek navíc.

Fyzická aktivita může zvýšit potřebu tekutin klidně i v řádech litrů a v tom případě by měly dostávat přednost minerálky. Zatímco v rámci každodenního běžného pitného režimu se hodí slabě a středně mineralizované, v rámci sportovních aktivit a při větším pocení jsou výhodné i ty silně mineralizované.


Pitný režim není jen otázkou komfortu, ale i zdraví, což platí v horkých dnech dvojnásob. Správná hydratace pomáhá regulovat tělesnou teplotu, podporuje činnost srdce, mozku i ledvin a může předejít únavě, bolestem hlavy i úpalu. Léto má být časem radostí a pohody – nenechte si ho pokazit zdravotními problémy z nedostatku tekutin nebo nekvalitního pitného režimu.


Zdroj, foto: AquaLife Institute



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !