Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Den otců v roce 2022Den otců v roce 2022 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 24.05. 2022
Dnes má svátek Jana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zelenina jako lék - Brokolice

8. 07. 2010 | Nemoci

Brokolice patří do tvarově rozmanité rodiny brukvovitých. Jejími nejbližšími příbuznými jsou květák, zelí, kapusta i řepka olejka. Byla vyšlechtěna na Apeninském poloostrově, chutnala už obyvatelům antického Říma a už tehdy si někteří lékaři povšimli jejího blahodárného vlivu na lidské zdraví. Brokolice je bohatá na vitamín C a vitamíny skupiny B a beta-karoten. Z minerálů jsou hojně zastoupeny draslík, hořčík a železo. A samozřejmě vláknina. Není ani nutné dodávat, že příroda „namíchala“ všechny tyto a mnoho dalších látek, jejichž složení a mechanismy účinkování zatím ještě zdaleka neznáme, velmi vyváženě.

brokoliceV posledních letech se brokolice stala předmětem pozornosti vědeckých pracovišť jako jedna z potravin, které pomáhají v prevenci proti rakovině. Přestože se touto chorobou zabývají po celém světě stovky odborných týmů, řadu základních otázek neumí dodnes zodpovědět. Shodnou se ale v tom, že rakovině je lepší předcházet, než s ní bojovat. A brokolice je ideálním pomocníkem. Zatím nejvíce se její síla osvědčila v prevenci proti rakovině prostaty. Několik studií potvrdilo, že u mužů, kteří konzumovali pravidelně brokolici, bylo riziko onemocnění nižší v řádech několika desítek procent; a pokud někteří z nich onemocněli, pak mnohem častěji méně zhoubnou formou rakoviny. Podobné výzkumy potvrdily protirakovinné účinky i u rakoviny plic (doporučuje se zvýšená konzumace i bývalým kuřákům), močových cest a lymfatické tkáně.
Vlastnostmi brokolice se zabývají i diabetologové, kteří si povšimli její schopnosti snižovat druhotné dopady cukrovky, zejména na oběhový systém. Zdůrazňují i její roli v prevenci diabetu.
Brokolice zlepšuje trávení a povzbuzuje látkovou výměnu, pomáhá při regeneraci sliznic. Vysoký obsah draslíku pozitivně ovlivňuje odvodňování organismu a snižuje krevní tlak. Výzkumy připisují brokolici schopnost hubit v těle některé škodlivé kmeny bakterií a vyzdvihují poměrně silné protisklerotické schopnosti.
brokoliceNejvyšší obsah účinných látek má temně zelená, případně lehce nafialovělá brokolice. Vyhněte se nákupu povadlých či dokonce nažloutlých nebo nahnědlých kousků. Nejšetrnější příprava brokolice je co nejkratší, ideálně v páře (znehodnotí se minimum cenných látek).


VYZKOUŠEJTE :
Brokolice obsahuje zajímavý poměr vitamínů, minerálů a dalších aktivních látek, které z ní činí jednu z nejlepších „protistresových“ zelenin. Vyzkoušejte v období zvýšeného stresu zařadit brokolici v různých podobách do svého jídelníčku klidně i třikrát týdně.

 

                                                                 Zdroj:  DTEST 


Hanka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
brokolicu mam moc rada
Obrázek uživatelky
profil
brokolici miluji, jen se mi nedaří ji vypěstovat
Obrázek uživatelky
profil
brokolice je naprosto úžasná
Obrázek uživatelky
profil
Také ji připravuji v páře.Je rychle hotová a je chutná.Ale když někdy vidím co se pokouší prodávat v obchodě, tak si říkám, jestli by si to dovoli i jinde než v ČR?
Obrázek uživatelky
profil
taky ji mám rádaSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles