Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 23.05. 2024
Dnes má svátek Vladimír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Změna letního času na zimní

16. 10. 2008 | Péče o tělo

Již koncem října nás opět čeká změna času z letního na zimní. Střídání světla a tmy řídí lidský biorytmus organismu. Faktory měnícího se počasí, menší přísuny slunečního světla v zimním období a mnoho dalších změn, které často přispívají ke zvýšené citlivosti, podzimní či zimní únavě a někdy i depresím.


Denní rytmy jsou člověku vrozené a přetrvávají i ve stálé tmě. Cirkadiální rytmus (tedy 24 hodinový cyklus střídání světla a tmy) řídí náš lidský biorytmus pomocí tzv. vnitřních hodin v mozku. Každý den však mají tyto naše hodiny tendenci se o 12 minut zpožďovat, proto by měl být přechod z letního času na zimní bezbolestný.


"Jakákoliv nutnost přizpůsobit se novému času, posunutému byť i o jednu hodinu, může znamenat dočasné zkrácení doby spánku, a tím i únavu, zhoršenou výkonnost a špatnou náladu," říká prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.

změna času

Náročnější situací pro organizmus je změna času na jaře, kdy se musí organizmus tzv. "předbíhat".

V období změn času se ordinace lékařů plní pacienty, kteří si stěžují na pokles výkonnosti, nespavost, únavu a špatnou náladu. Ve většině případů se jedná o tzv. sezónní afektivní poruchu. Tato porucha nesouvisí se změnou času jako takovou. Souvisí s poklesem slunečního svitu v podzimním a zimním období, dále se změnou charakteru počasí a se zvýšenou citlivostí nervové soustavy vůči zátěži. Ověřenou a často navrhovanou léčbou je respektování biologických potřeb lidského organizmu. Příroda nás v zimě navádí k tomu, abychom déle spali, ale my naopak svítíme, sledujeme televizi, pracujeme stejně intenzivně jako v létě, naše města šíří světelný smog, který naše biorytmy narušuje. Z tohoto hlediska je změna letního času na zimní vlastně naopak změnou prospěšnou. Vždyť naše babičky také vstávaly s ranním rozbřeskem.

"Ponocování, nepravidelnost a život ve světelném smogu narušuje biorytmy a škodí nám více než samotná změna času," tvrdí doc. MUDr. Ján Praško, CSc.


Konec letního času je stanoven na víkendovou noc ze soboty 25. na neděli 26. října. Naše hodinky si ve tři hodiny v noci posuneme zpět na dvě hodiny.

Zdroj: Dobrý-spánek.cz


DanielkaZ
Chytrá Žena.czTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
je to neprijemné
Obrázek uživatelky
profil
Mě změna času vadila,když jsem vstávala ve 4.hod .ráno a pak o tu hodinu je to znát.Kdo vstává později tak to tak nevadí.
Obrázek uživatelky
profil
Tak mě změna času vůbc nevadí, naopak sem ráda, že si o něco budu moc přispatSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
mi nevadí, hlavně, že si můžu hodinku přispat.Ale nezávidím všem těm, kteří jsou na nočních směnách.
Obrázek uživatelky
profil
mi taky dělá dost problémů.Trvá mi vždy pár týdnu, než se pořádně aklimatizuji.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles