Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 22.10. 2018
Dnes má svátek Sabina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Golfský proud

10. 01. 2011 | Vaše tipy

Co je to „Golfský proud“?

Jedná se o oceánský proud, který začíná v oblasti Mexického zálivu a míří podél východního pobřeží Severní Ameriky k břehům Kanady a dále napříč Atlantickým oceánem k Evropě. Pro jednodušší představu můžeme říct, že se jedná o „řeku“ teplejší vody, která protéká oceánem.

 

Jak Golfský proud ovlivňuje evropské podnebí?

Jedním slovem – značně! Nebýt něj, Evropa by prožívala mnohem chladnější zimy a deštivější léta. Golfský proud citelně otepluje mělká moře poblíž břehů západní a severní Evropy a působí také ohřátí vzdušných mas nad hladinou. Tím mění cirkulaci tepla v atmosféře a následně podnebí větší části kontinentu včetně České republiky. Otevřeme-li  atlas světa, zjistíme, že například Praha leží přibližně na stejné zeměpisné šířce jako kanadský Vancouver. Přesto se podnebí a zejména pak průměrné roční teploty vzduchu značně liší. Tento rozdíl je zapříčiněn právě existencí teplého Golfského proudu, kterému tudíž vděčíme za teploty i o několik stupňů vyšší, než jaké bychom zažívali bez jeho působení.

 

Hrozí jeho zánik?

V médiích se občas objeví zpráva, že vlivem globálního oteplování může dojít k vymizení Golfského proudu. To je ovšem prozatím pouze spekulace. Vědci se na jednotném názoru neshodují, numerické modely se značně liší ve výsledcích. S poměrně velkou přesností však můžeme říct, že mohou nastat změny – a to jak v jeho intenzitě, teplotě, rychlosti, směru i délce. Oceán je dynamickým systémem, ve kterém probíhají změny neustále, ani Golfský proud tedy není neměnný. K výkyvům může dojít z mnoha důvodů – tedy i vlivem činnosti člověka.

 

Co by změna Golfského proudu znamenala pro Evropu?

Změnu podnebí, ale jakou – na tom se prozatím vědci opět neshodují. Je samozřejmě možné, že zastavením teplého proudění by se Evropa ochladila. Nicméně podnebí je velmi citlivý a složitý systém a mohlo by paradoxně také dojít k situaci, kdy by pro náš kontinent nastaly mírnější zimy a tropičtější léta. Počítačové simulace se ve výsledcích velmi rozcházejí.

 

Budoucnost nám snad na naše otázky odpoví. V současné době je pro nás Golfský proud krásnou, velkou, nevyzpytatelnou neznámou, která však každodenně ovlivňuje náš život...

 

Agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
zaujímavé
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles