Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 18.03. 2018
Dnes má svátek Eduard
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Golfský proud

10. 01. 2011 | Vaše tipy

Co je to „Golfský proud“?

Jedná se o oceánský proud, který začíná v oblasti Mexického zálivu a míří podél východního pobřeží Severní Ameriky k břehům Kanady a dále napříč Atlantickým oceánem k Evropě. Pro jednodušší představu můžeme říct, že se jedná o „řeku“ teplejší vody, která protéká oceánem.

 

Jak Golfský proud ovlivňuje evropské podnebí?

Jedním slovem – značně! Nebýt něj, Evropa by prožívala mnohem chladnější zimy a deštivější léta. Golfský proud citelně otepluje mělká moře poblíž břehů západní a severní Evropy a působí také ohřátí vzdušných mas nad hladinou. Tím mění cirkulaci tepla v atmosféře a následně podnebí větší části kontinentu včetně České republiky. Otevřeme-li  atlas světa, zjistíme, že například Praha leží přibližně na stejné zeměpisné šířce jako kanadský Vancouver. Přesto se podnebí a zejména pak průměrné roční teploty vzduchu značně liší. Tento rozdíl je zapříčiněn právě existencí teplého Golfského proudu, kterému tudíž vděčíme za teploty i o několik stupňů vyšší, než jaké bychom zažívali bez jeho působení.

 

Hrozí jeho zánik?

V médiích se občas objeví zpráva, že vlivem globálního oteplování může dojít k vymizení Golfského proudu. To je ovšem prozatím pouze spekulace. Vědci se na jednotném názoru neshodují, numerické modely se značně liší ve výsledcích. S poměrně velkou přesností však můžeme říct, že mohou nastat změny – a to jak v jeho intenzitě, teplotě, rychlosti, směru i délce. Oceán je dynamickým systémem, ve kterém probíhají změny neustále, ani Golfský proud tedy není neměnný. K výkyvům může dojít z mnoha důvodů – tedy i vlivem činnosti člověka.

 

Co by změna Golfského proudu znamenala pro Evropu?

Změnu podnebí, ale jakou – na tom se prozatím vědci opět neshodují. Je samozřejmě možné, že zastavením teplého proudění by se Evropa ochladila. Nicméně podnebí je velmi citlivý a složitý systém a mohlo by paradoxně také dojít k situaci, kdy by pro náš kontinent nastaly mírnější zimy a tropičtější léta. Počítačové simulace se ve výsledcích velmi rozcházejí.

 

Budoucnost nám snad na naše otázky odpoví. V současné době je pro nás Golfský proud krásnou, velkou, nevyzpytatelnou neznámou, která však každodenně ovlivňuje náš život...

 

Agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
zaujímavé
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Kraslice