Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 20.02. 2018
Dnes má svátek Oldřich
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Onemocněním artrózou trpí více ženy. Ptáte se proč?

23. 08. 2015 | Nemoci
S termínem artróza se jistě setkala většina z nás, ovšem málokdo už ví, že toto nejčastější kloubní onemocnění postihuje více ženy. Artróza je bolestivé onemocnění, které pozvolným rozvlákněním kloubní chrupavky narušuje a deformuje strukturu kloubů. Tato deformace nadále omezuje a snižuje kloubní hybnost. Onemocnění se vyskytuje celosvětově a postihuje obě pohlaví, ovšem výzkumy upozorňují, že ženy k tomuto onemocnění mají větší náchylnost. Čím je to vysvětleno?

Mohou za to hormony?

Odborníci se řadu let domnívali, že je artróza převážně pasivním doprovodným jevem stárnutí, kdy dochází k postupnému opotřebení kloubní chrupavky. Novodobé výzkumy ukazují, že onemocnění má mimo jiné i povahu aktivní, související s životním stylem moderního člověka. Mezi ovlivnitelné příčiny vzniku těchto chorob patří především nezdravé stravovací návyky a způsob života. Často vysvětlovaným odůvodněním větší náchylnosti u žen se uvádí vyšší věk a tedy delší přežívání žen oproti mužům.

MUDr. Pavel Drbal, specialista na rehabilitační a fyzikální medicínu, dále upozorňuje na hormonální změny v menopauze. Po menopauze dochází ke zhoršení funkce vaječníků a tím také k menší produkci ženských pohlavních hormonů – estrogenů. Díky úbytku těchto hormonů se tělo ženy stává více náchylné na rozvoj postmenopauzální osteoporózy.

Onemocněním artrózou trpí více ženy. Ptáte se proč?Jemná práce = zvýšené riziko

Artrózou dále bývají nejčastěji postiženy nosné klouby (kolena, kyčle), které jsou ze zřejmých důvodů nejvíce namáhanými klouby. Artrózu drobných kloubů ruky u žen lze zdůvodnit  tím, že se ženy více než muži věnují jemné práci. To dokládá například větší výskyt artrózy kořenového kloubu palce u švadlen. Náchylné k rozvoji onemocnění je zmiňována i práce u PC či jiná sedavá zaměstnání, která mohou být spojována se stresem a tedy i vyšším svalovým napětím. Tyto vnitřní síly a svalové nerovnováhy, které si zpravidla člověk neuvědomuje, zhoršují funkci především v oblasti páteře a horních končetin. Doktor Drbal varuje, že jednostranné statické zatížení spojené s vnitřní tenzí nejprve vede k rozvoji nepříznivých funkčních a za nějakou dobu i strukturálních změn kloubů.

Doplňujte kolagen!

I když významnou roli hraje genetická predispozice, je důležité onemocněním kloubů předcházet. Ochrana kolagenu je obzvlášť důležitá, neboť tvoří až 70 % sušiny kloubních chrupavek a je základní stavební bílkovinou, která tvoří pojivové tkáně našeho pohybového aparátu. Prevenci proti onemocnění můžete začít třeba změnou životosprávy. Udržujte si ideální váhu a dobrou fyzickou kondici. Důležitá je také zdravá a pravidelná strava bohatá na dostatek vitamínů a minerálů. Podle moderních poznatků hraje v procesu obnovy kosti zásadní roli kolagen, a proto řešením může být i užívání doplňků stravy s kolagenem.

Zdroj, foto: Geladrink

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Uzivam nyní Priessnitz péče o klouby na doporučení ortopeda. Mám problémy s koleny a už jsem si nevěděla rady. Priessnitz mě zase postavil na nohy, i když ho beru krátce.
Obrázek uživatelky
profil
Priessnitz kloubní jsem užívala nedávno pravidelně a jsem spokojená. Doporučili mi ho v lázních. Obsahuje glukosamin, který mi pomáhá při mých problémech s artrózou. Určitě koupím znovu.
Obrázek uživatelky
profil
Já mám genetickou dispozici k artróze. Rozhodla jsem se proto užívat doplněk stravy. V lékárně mi doporučili Priessnitz kloubní, protože obsahuje velké množství kolagenu. Snažím se problémům s artrózou předcházet Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Bolestive, neprijemne
Obrázek uživatelky
profil
artrózu mám a při změně počasí,no prostě hrůzaSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles