Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 19.02. 2018
Dnes má svátek Patrik
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Slavnosti máje

4. 05. 2014 | Svátky
Oslavy máje jsou tradicí u nás i v dalších zemích a podle zvyků znamenají vítání a radost jara, slunce a poděkování za hojnost přírody. Slavnost, která se drží do dnešních dnů je stavění májek, je to zvyk, který se traduje od roku 1422.

Jedná se o symbol ve formě vysokého stromu zbaveného kůry a větví. V horní části se ozdobí a opentlí a děvčata přidají dekoraci z květin ve tvaru velkého věnce. Takto ozdobenou májku chlapci upevní do předem připraveného důlku a bedlivě hlídají, aby jim ji někdo nepoškodil. Tato obecní májka se umisťuje na náves na nejlepší místo přístupné lidem z celé vesnice. Zcizení nebo podříznutí májky od přespolních je považováno za největší potupu a proto se chlapci svědomitě starají, aby se právě jim něco takového nepřihodilo. Když se májka uhlídá, děvčata a chlapci slaví zpěvem a tancem a radují se. Každá země má svoje specifika a výzdoba májky se něčím liší.

slavnosti májeU nás se vršek májky přizdobuje cukrovím, ve Švédsku se zavěšují pozlacené vaječné skořápky a v Rusku je májka zcela jiná. Tam oslavují tak, že národní strom břízu obléknou do dívčích šatů a po průvodu vesnicí ji vhodí do řeky. Každý rituál má jedno společné, poděkování přírodě a přenesení lesního ducha do vesnice a jeho požehnání. V Anglii je v souladu s místní tradicí zvolena královna máje, dostane krásný třpytivý diadém a celé tělo jí ozdobí květy. Královna se přidá mezi ostatní tanečníky a slaví společně. Za rok předá korunku nové královně a rituál se opakuje. Tato tradice je v Anglii tak oblíbená, že se o ní nejenom točí filmy, ale dostala se i do písní známých slavných skupin.
Například Led Zeppelin v písni Stairway To Heaven se zmiňuje o královně máje. V lyrickém songu popisuje dívku s diadémem v jarním dešti. Motiv májové královny můžeme vidět i ve filmu, kde se stala oblíbenou postavou již v první polovině 20. století.

Lze zmínit i báseň anglického představitele novoromantismu Alfreda Tennysona, který svým citem pro poetiku zaujal filmové tvůrce a jeho báseň Májová královna se objevila ve známém filmu s Errolem Flynnem Dawn Patrol. Kromě obecních májek jsou velmi oblíbené malé májky. Mládenci je staví pod okna svého děvčete a samozřejmě je krásně opentlí a ozdobí. Odměnou je pro ně polibek děvčete zpravidla pod břízou nebo třešní. Květy třešně mají čarovnou moc lásky a traduje se jejich síla již ve staré japonské kronice Kodžiki z roku 712.

Právě v Japonsku se dodržuje tradice zdobení větvičkami třešňových květů. Přinášejí zdraví a štěstí. Sama třešeň prokázala svoji odolnost proti přírodnímu živlu, po úderu tsunami se stromy třešní vzchopily a opět kvetou. U nás má třešňový květ a plody třešně také svoji legendu. Je velmi stará, z dob, kdy na hradě Kunětická hora sídlil Vilém z Pernštejna. Tehdy mu onemocněl malý syn Vojtěch, lékaři si s ním nevěděli rady a tak se pomalu smiřovali s nejhorším. Jednou malého Vojtěcha přišly navštívit děti z podhradí a protože byly chudé, neměly čím kamaráda obdarovat. Přece jen nechtěly přijít s prázdnou, a tak natrhaly třešně, kterých bylo v okolí dost a měly tak alespoň něco, čím Vojtěcha potěší. Sytě červené šťavnaté třešně chlapci zachutnaly a oči mu zasvítily radostí. Sladké plody mu děti nosily každý den, až se Vojtěch postavil na nohy a byl zcela zdráv.
Od té doby se tradují Kunětické třešně jako zázračné. Dnes víme, že třešně jsou opravdu zdravé a s vysokým obsahem vitamínů se řadí mezi doporučované ovoce pro zdraví a krásu.
Setury - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Slavnosti máje:

Slavnosti máje
Slavnosti máje
Slavnosti máje
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já osobně mám pěkné vzpomínky na májové slavnosti jak v dětství tak v době, kdy jsem byla studentka.Měsíc máj je nejkrásnější měsíc v roce.Zvláště pro zamilované.Náš profesor nám říkával.Učte se ,kaštany ještě nekvetou.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
a pěkné fotky!SmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles