Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Je naše dítě zralé na vstup do školy?Je naše dítě zralé na vstup do školy?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 23.01. 2018
Dnes má svátek Zdeněk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Souhvězdí

29. 01. 2011 | Zajímavosti

Kolik existuje ve vesmíru hvězd? Jednoduše můžeme říct, že „hodně“. Podle odhadů je jich mnohonásobně více než miliardy, jakákoliv čísla tedy vlastně ztrácejí smysl. Hvězdy neustále vznikají a zanikají, jejich světlo k nám letí stovky, tisíce i miliony let. Spočítat hvězdy je zkrátka nad naše možnosti. Na noční obloze můžeme pouhým okem pozorovat tisíce hvězd. Vyzbrojíme-li se dalekohledem, otevřou se nám nové obzory.

Hvězdy lidi fascinují odpradávna. Podněcovaly naši fantazii k vyprávění příběhů o jejich osudech, viděli jsme v nich nejrůznější hrdiny a bájná zvířata. A tak jsme si vymysleli souhvězdí... Co tento pojem znamená? Z astronomického pohledu je souhvězdí seskupení hvězd, které spolu nemají pranic společného, až na to, že nám připomínají nějaký obrazec. Hvězdy jednoho uskupení mohou být od sebe značně vzdálené, nemusí se podobat svou velikostí, svítivostí, také jejich věk se může značně lišit. Různé kultury znaly různá souhvězdí. Dnes jich máme 88, 48 z nich nese pojmenování podle postav řecké mytologie – například Velká medvědice (jejíž součástí je Velký vůz), Orion, Andromeda. Známá téměř všem jsou souhvězdí zvěrokruhu – Vodnář, Ryby, Beran, Býk, Rak, Blíženci, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec a Kozoroh. Největším souhvězdím je Hydra.

Hvězdy se v průběhu roku po obloze pohybují. My, obyvatelé severní polokoule, můžeme v průběhu roku pozorovat severní souhvězdí, jižní nám brání pozorovat Země. Cirkumpolární souhvězdí pozorujeme celoročně. Lidé žijící v rovníkových oblastech mohou během roku vidět všechna (nebo téměř všechna), zatímco ti z polárních krajů vidí stále stejná souhvězdí.

Dříve hvězdy pomáhaly lidem orientovat se v prostoru, dodnes se děti na základní škole učí určit sever podle Polárky.

Tvary souhvězdí jsou v rámci lidského života (a víceméně i dosavadní existence lidské civilizace) stálé. Kdybychom se však na noční oblohu podívali v dobách dinosaurů, pravděpodobně bychom ji nepoznali. Tvar souhvězdí Orion byl nalezen na pravěkých rytinách ve zvířecích kostech. Už mysl pravěkého člověka tedy hvězdy a jejich uskupení fascinovaly. Byla to možná „první obrázková knížka“, podle které svým dětem vyprávěl příběhy. Až tedy za jasné noci zvednete své oči k obloze, nechte se na chvíli unést svou představivostí a vydejte se do říše bájí a legend...

 

 

Agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !